Hong Kong lideri: İstifa etmeyeceğim

Telif hakkı AFP

Hong Kong yönetimi başkanı CY Leung, istifa etmeyeceğini ancak yönetimin göstericilerle konuşmaya hazır olduğunu açıkladı.

Çin'in 2017 seçimlerinde aday olacak isimlere müdahale etmesine tepki gösteren öğrenciler, Hong Kong yönetimi başkanının istifa etmemesi durumunda protesto gösterilerinin büyüyeceğini ve hükümet binalarını işgal edeceklerini söylemişlerdi.

Öğrenciler, Leung'a bu gece yarısına kadar süre tanımıştı.

Verilen sürenin dolmasına kısa bir süre kala, Leung bir basın toplantısı düzenledi ve istifa etmeyeceğini açıkladı.

Leung, göstericilerin hukuku çiğnediklerini söyledi ve binaları işgale yönelik bir hareketin polis müdahalesiyle karşılaşacağı uyarısında bulundu.

'Çok mantıklı ve ölçülü davrandınız'

Hong Kong yönetimi başkanı ayrıca bölgenin önde gelen hükümet yetkililerinden Carrie Lam'ın öğrencilerle diyalog başlatacağını sözlerine ekledi ve "Hong Kong yönetimi her zaman (siyasi) reformları tartışmaya açıktır" dedi.

Telif hakkı Getty

Leung ayrıca protestocuların şimdiye dek "çok mantıklı ve ölçülü davrandıklarını" vurgulayarak, "Bundan sonra da böyle devam etmelerini umuyorum" dedi.

Toplantıdan önce hükümet binasının önünde gerilimin arttığı haberleri geliyordu ve polisle protestocuların çatıştığı belirtiliyordu.

Telif hakkı Reuters

Polis, toplanan protestocuları "polis kordonunu aşmamaları" konusunda uyarmıştı.

Basına konuşan polis sözcüsü Steve Hui, "Polis kenarda durup, olanı biteni izleyecek değil. Biz kararlı bir biçimde hukuku uygulayacağız" dedi.

Günün erken saatlerinde polisin bu bölgeye plastik mermi ve benzer protesto malzemeleri taşıdığı görüntülenmişti.

'Uyarılar karşılıksız kaldı'

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Hong Kong'da 'yasadışı' ifadesini kullandığı gösterilere katılanları sert bir dille uyarmıştı.

Washington ziyareti sırasında konuşan Wang, Hong Kong'da yaşananların Çin'in 'iç işleri' olduğunu söylemiş, mevkidaşı John Kerry ise Hong Kong yönetimine 'itidal' çağrısında bulunmuştu.

Ancak beşinci gününe girilen protestolarda, hükümet binası önündeki kalabalığın giderek arttığı belirtiliyor. Buna karşın hafta başına göre katılımda bir düşüş gözlemleniyor. Protestoları örgütleyenlerse, sayıdaki azalmanın yorgunluktan kaynaklandığını söylüyor.

Telif hakkı Getty

Polisin, Pazar günü göz yaşartıcı gaz ve biber gazı kullanması üzerine kalabalık artmıştı.

Telif hakkı AFP

Hong Kong, "tek ülke, iki sistem" anlayışıyla yönetiliyor. Bu yönetim şekli, Çin'in diğer bölgelerinin aksine Hong Kong'a özerklik tanıyor ve bazı özgürlükler veriyor.

Pekin, geçen ay yaptığı açıklamayla Hong Kong halkına kendi liderlerini seçme hakkı tanımış, fakat adayların belirlenmesine bazı kısıtlamalar getirileceğini ve adayların ancak Pekin yanlısı bir komitece onaylandıktan sonra seçime girebileceğini duyurmuştu.

İlgili haberler