Kobani: 'IŞİD mevzilerinde patlama'

Telif hakkı AFP

Kobani'nin doğusunda bir köyde bulunan görgü tanıkları BBC'ye konuştu ve "IŞİD mevzisi olduğunu düşündükleri bölgelerde 4 büyük patlama duyduklarını" söyledi.

Patlamaların koalisyon güçlerinin bombalaması sonucu meydana gelip gelmediği bilinmiyor.

Görgü tanıkları, patlama öncesi "jetlerin seslerini duyduklarını" belirtiyor.

CNN Türk kanalına konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van milletvekili Aysel Tuğluk da, Kobani'deki IŞİD mevzilerine bombardıman yapıldığını söyledi.

Kobani'ye 2 kilometre uzaklıkta bulunduklarını belirten Tuğluk, uçak saldırılarını gördüklerini kaydetti.

Tuğluk, "Hangi uçaklar, koalisyondan mı Türkiye'den mi onu bilemiyoruz tabii ki" dedi.

Öte yandan Kobani'de YPG ve IŞİD militanları arasındaki çatışmalar şiddetlenerek gün boyu devam etti.

BBC Türkçe'den Rengin Arslan, Suruç'ta sınır hattında yapılan top atışlarının Mürşitpınar tarafından rahatlıkla duyulabildiğini, çıkardığı duman ve bombalanan noktaların görülebildiğini bildirdi.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

YPG 'kent savaşına hazırlanıyor'

Kobani Kantonu Eşbaşkanı Enver Müslim ise, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının kente girdiği iddialarını reddetti.

BBC Türkçe'ye konuşan Müslim, Kürt kuvveti YPG'nin ''büyük bir kent savaşı hazırlığında olduğunu'' söyledi.

Telif hakkı Getty

IŞİD'e yakınlığı ile bilinen Takva isimli haber sitesinde ve sosyal medyada, IŞİD'in Kobani'ye girdiğine dair haberler ve iddialar yayımlanmıştı. Takva sitesi örgütün Perşembe günü kente girdiğini iddia ediyor.

Müslim ise IŞİD'in "psikolojik bir savaş yürüttüğünü" söylüyor.

YPG ile IŞİD arasında 1 kilometre mesafe olduğunu söyleyen Müslim, ''Kobani'nin özellikle doğu ve güney tarafında yoğun şekilde top atışı var'' dedi.

Müslim, aralarında sivillerin de bulunduğu birkaç kişinin yaralandığını, yaralananların sınırın Türkiye tarafında Suruç'ta hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Telif hakkı EPA

Kobani'den sorularımızı yanıtlayan Enver Müslim, Kobani halkı tarafından boşaltılan 300'den fazla köyün IŞİD'in elinde olduğunu ve örgütün köydeki mülklere el koyduğunu öne sürdü.

Enver Müslim, ABD uçaklarının dün akşam bombalama gerçekleştirdiğini, ancak saldırıların Kobani yakınlarındaki hedeflere yönelik olmadığını kaydetti.

Başbakan'dan Kobani'ye 'destek' açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise dün akşam ATV'de katıldığı yayında, "Kobane'nin düşmesini istemiyoruz" dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, "Kobani'nin düşmemesi için de ne gerekiyorsa, elimizden geleni yaparız" dedi. Davutoğlu Kobani'den gelenlere Türkiye neden silah vermiyor sorusunun sorulduğunu söyleyerek "Biz nasıl verelim, bu ancak koalisyon içinde olur" şeklinde konuştu.

Davutoğlu Kobani'den kaçıp Türkiye'ye gelenlerin sayısının 186 bine ulaştığını söyledi.

Telif hakkı AFP

Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye ile sınır hattında bulunan Kobani'de PKK'ya yakınlığı ile bilinen Halk Savunma Birlikleri YPG kuvvetleri uzun bir süredir IŞİD ile savaşıyor.

Türkiye ile müzakere süreci yürüten PKK'nin Kandil'deki isimlerinden son günlerde sert açıklamalar gelmiş, çözüm sürecinin Kobani'de olup bitene bağlı olduğu söylenmişti. Kürt yetkililer Türkiye'yi IŞİD militanlarına yardım ve destek sağlamakla suçluyor.

HDP milletvekilleri aracılığı ile bir açıklama yayımlayan PKK lideri Abdullah Öcalan da Kobani düşerse, çözüm sürecinin de biteceği mesajını iletmişti.

İlgili haberler