Pakistan'da Taliban IŞİD'e desteğini ilan etti

Telif hakkı AP

Kurban bayramı için bir mesaj yayınlayan Pakistan'daki Taliban güçleri Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünü desteklediklerini açıkladı.

Kendisini Tehrik-i Taliban Pakistan lideri olarak tanımlayan grubun lideri Maulana Feyzullah mesajında doğrudan IŞİD'e seslendi ve "Fetihlerinizi duydukça gururlanıyoruz. İyi günde de kötü günde de yanınızdayız" dedi.

İslamcı militanların 'bu zor günlerde' birlik olması gerektiğini söyleyen Feyzullah, "Düşmanlarımız bize karşı birleşti. Zaman farklı düşünceleri bir kenara koyup birlik olma günüdür" dedi.

İslamabad'daki BBC muhabiri Şaima Halili, IŞİD ve Pakistan Talibanı arasında somut bir anlaşma olduğuna dair herhangi bir gösterge olmadığını belirtiyor.

Ancak son zamanlarda özellikle Pakistan'In Peşaver kentinde IŞİD yanlılarının arttığı ve sokaklarda bildiriler dağıttığı da ifade ediliyor.

Talibanın Pakistan'daki destekçileri 1997'den bu yana İslamabad hükümetine karşı silahlı mücadele yürütüyor.

IŞİD Haziran ayında başlattığı harekatla birlikte Irak ve Suriye'de geniş bölgeleri kontrol altına almıştı.

Ardından ABD önderliğinde oluşturulan askeri koalisyon IŞİD hedeflerini hava operasyonlarıyla vurmaya başladı.

Cumartesi günü Irak'ta yaşanan çatışmalarda Şii milisler ve Kürt peşmerge IŞİD'i Kerkük şehri yakınlarında stratejik önemi olan bir köprüde geri püskürtmeyi başardı.

Suriye'de ise IŞİD'in saldırıları Türkiye sınırındaki Kürt şehri Kobani'de yoğunlaşmış durumda.

Şu ana kadar 160 bin kişinin Kobani'den kaçarak Türkiye'ye sığındığı belirtiliyor ve şehirde çatışmaların şiddetlenerek devam ettiği haberleri geliyor.

İlgili haberler