IŞİD Kobani'ye girdi

Telif hakkı AP

IŞİD militanlarının Kobani'ye girdiği bildiriliyor.

Kentte sokak sokağa çatışmalar yaşanıyor.

ABD öncülüğündeki güçler IŞİD'in ilerlemesini durdurmak için hava saldırıları düzenleniyor.

IŞİD militanları yaklaşık üç haftadır kenti kuşatma altında tutuyor.

Çoğu Kürt, 160 bin Suriyeli IŞİD'in saldırılarına başlamasından bu yana Türkiye'ye sığındı.

Sınırdaki BBC Muhabiri Paul Adams, gece boyunca süren şiddetli çatışmaların devam ettiğini ve Kobani üzerinde duman görüldüğünü belirtti.

BBC'ye bilgi veren yetkili Idris Nassan IŞİD militanlarının henüz ele geçirdikleri tepeden ateş açmaya başlamadığını bildirdi.

Nassan Kobani'nin her yanına top ateşi açıldığını belirtti ve "Kentin yakında düşeceği muhakkak" dedi.

'Ağır silahlara ihtiyaç duyuyoruz'

Bu arada BBC Türkçe'ye konuşan Kobani Kantonu Adalet Divanı Sorumlusu Ferhan Heci İsa da Kobani'de çatışmaların sürdüğünü söyledi. Miştenur tepesinin IŞİD'e geçtiğini söyleyen İsa, ağır silaha ihtiyaçları olduğunu belirtti.

BBC'ye son durumu aktaran Kobani Kantonu Adalet Divanı Sorumlusu Ferhan Heci İsa şöyle konuştu:

Telif hakkı epa

"Dün akşam IŞİD'in bomba yüklü bir kamyonu YPG tarafından imha edildi. Kaybımız ve yaralımız var. Ama çok sayıde IŞİD üyesini öldürdük."

Miştenur tepesinde geri çekildiklerini ve IŞİD'in tepeyi ele geçirdiğini belirten İsa, doğu cephesindeyse YGP ve IŞİD'in neredeyse iç içe olduğunu söyledi.

İsa, YPG'nin ağır silahlara karşı savaştığını kaydederek, "Kobani Kantonu Türkiye'den ağır silah istedi ama Türkiye henüz bu talebe yanıt vermedi" dedi.

BBC muhabiri: Şiddetli çatışma ve patlama sesleri geliyor

Suruç'ta bulunan BBC muhabiri Paul Adams Twitter hesabından aktardığı izlenimlerinde, havanın kararmasıyla birlikte Kobani'den çatışma ve patlama sesleri geldiğini aktarırken, ''Bazı IŞİD savaşçılarının bayrak diktikleri tepelerden birine tırmandıklarını gördüm. Patlamalar iyice şiddetlendi'' diyor.

Adams, sınır bölgesi civarında çok sayıda ambulans gördüğünü kaydederken, ''Eğer sokak çatışmaları başladıysa ölü ve yaralı sayısı yüksek olacak'' görüşünü dile getiriyor.

Öcalan: IŞİD'e sonuna kadar direneceğiz

PKK'nin İmralı Cezaevi'nde bulunan lideri Abdullah Öcalan, kendisini ziyaret eden kardeşi Mehmet Öcalan aracılığıyla bir mesaj gönderdi.

Mehmet Öcalan, İmralı dönüşü gazetecilerin soruları üzerine şunları söyledi:

"Ağabeyimin görüşü şu; sonuna kadar Kobani'deki insanlarımız direnecekler. IŞİD'in olduğu yerde ve Kürtlerin yaşadığı bölgelerde, nerede IŞİD varsa sonuna kadar onlarla mücadele edilecektir. Sonuna kadar direneceğiz, yani IŞİD'e hiçbir taviz vermeyeceğiz. IŞİD yapay bir örgüttür, IŞİD'i destekleyen hükümetler ve insanlara yarın IŞİD büyük sorun olacak. O tepki onlara da olacaktır. Demokratik ülkelerden eğer kim bu IŞİD'i destekliyorsa, o en büyük zararı o ülkeye veriyor. IŞİD'e sonsuza kadar direneceğiz, direnmek zorundadır halkımız."

Öcalan çözüm süreci konusunda ise, kardeşinin aktardığına göre, devletin kendi çıkardığı yasaların gereğini yapması gerektiğini belirterek, çözüm için 15 Ekim'e kadar bekleyeceklerini söyledi ve şöyle konuştu:

''Gelen heyetlere aktarırız. Ondan sonra da yapacak bir şeyimiz kalmaz. Çözüm diye de bir şey yok yani. Müzakere diyorlar, müzakere diye bir şey de yok. Yapay bir yapıdır dedi. Artık buna dayanmıyoruz, yapacak bir şeyimiz de kalmamıştır. Ve kalmayacaktır da."

Tanklar hakim tepelerde

Kobani kentinde IŞİD'in saldırılarının artması ve mermilerin sınırı aşması üzerine 2'nci Hudut Tabur Komutanlığı'nda bulunan çok sayıda tank, sınır hattının hakim noktalarına sevk edildi.

Suriye'yi gören hakim tepelere konuşlandırılan tank ve obüslerin namlularının Kobani'ye çevrildi. Asker sınır hattında yoğun güvenlik önlemleri alıyor ve kimsenin sınıra yaklaşmasına izin vermiyor.

Suriye’nin Kobani kentinde YPG ile IŞİD arasında şiddetli çatışmalar sürerken, çatışmaların etkisi sınır köylerine kadar uzandı.

Telif hakkı Reuters

Dün Büyük Kendirli köyündeki bir eve, Suriye’den gelen bir havan topu mermisinin düşmesi sonrası, Şanlıurfa Valiliği güvenlik gerekçesiyle köyleri boşaltma kararı aldı.

Sınıra yaklaşık 2 km mesafede bulunan evin duvarına isabet eden merminin patlamasıyla, ikisi çocuk, beş kişi yaralandı. Yaralılardan ikisinin tedavisinin hastanede sürdüğü belirtildi.

Telif hakkı REUTERS

Tahliyeler başladı

Valiliğin tahliye kararı üzerine, Büyük Kendirli ve Küçük Kendirli köylerinin bu sabah itibariyle boşaltıldı. Köy halkı kamyonetlerle Suruç ilçe merkezine taşındı.

Merminin düştüğü bölgenin yakınındaki Suriyelilerin barındığı Süleymanşah Geçici Barınma Merkezi'ndeki sığınmacılar da 11 Nisan Mahallesi'nde yeni oluşturulan bir merkeze nakledildi.

Asker köy ve çevresinde yoğun güvenlik önlemi alırken basın mensuplarının bulunduğu tepe de güvenlik gerekçesiyle boşaltıldı.

İlgili haberler