Kobani'de şehir savaşı başladı, ölü ve yaralılar var

Telif hakkı REUTERS

IŞİD'in Kobani'ye girmesiyle birlikte şehir savaşı başladı. Özellikle Doğu cephesinde YPG güçleri ve IŞİD arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor.

BBC Türkçe'ye bilgi veren Kobani Kantonu Eş Başkanı Enver Müslim, kanton hükümetinin de silahlandığını ve Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı sokak sokak mücadele edeceklerini söyledi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Kobani'de üç mahallenin IŞİD'in eline geçtiğini belirtti.

Fransız haber ajansı AFP'ye bilgi veren Gözlemevi yetkilileri, "Şehrin doğusundaki sanayi bölgesi dahil üç bölgeyi ele geçirdiler. YPG militanları sayıca daha az ve ellerinde yeterli silah yok. Çok şiddetli çatışmalar yaşanıyor" dedi.

Kobani'de şehir halkının büyük kısmı tahliye edilmiş olsa da hâlâ 3 ila 4 bin sivilin Kobani'de olduğu ifade ediliyor.

Kobani'nin doğusunda bir tepeye ve bir de bina çatısına IŞİD bayraklarının dikildiği de görüntülendi.

Telif hakkı Reuters

IŞİD'in Doğu ve Batı cephelerinde yoğunlaştırdığı saldırılar sonucunda şu ana kadar 9 YPG'linin cesedinin Suruç'a getirildiği ifade edildi.

Türkiye'ye sınırından geçirilen yaralı sayısı ise 40. Ağır yaralılar Şanlıurfa Devlet Hastanesi'ne sevkedildi.

Suruç'ta ise Kobanililerin bekleyişi devam ediyor. Evlerini geride bırakıp Türkiye'ye gelen bazı Kobanililer çocuklarının YPG ile birlikte IŞİD'e karşı savaştığını söylüyor.

Çoğu Kürt, 160 bin Kobanili IŞİD'in saldırılarına başlamasından bu yana Türkiye'ye sığındı.

Sınırın Türkiye tarafındaki kasabalarda ise tahliyeler gerçekleşti. Güvenlik gerekçesiyle Suruç valiliği tarafından tahliye edilen bölge halkı Suruç merkeze getirilmiş durumda.

Hava operasyonları

Kobani'de çatışmaların yoğunlaştığı haberleri gelirken henüz teyit edilmese de savaş uçaklarının Kobani'nin güneyindeki IŞİD mevzilerini vurduğu yönünde bilgiler geldi.

Dün gün içerisinde ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı bir açıklama yapmış ve hem Pazar hem de Pazartesi Kobani'nin güneyinde düzenlenen hava saldırılarında IŞİD hedeflerinin vurulduğunu söylemişti.

Ancak akşam saatlerinde IŞİD'in şehre girdiği haberlerinin gelmesinin ardından yeni hava saldırılarına dair resmi bir açıklama yapılmadı.

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanı Salih Müslim, IŞİD karşıtı koalisyonun Kobani'yi kuşatan militanları vurması gerektiğini, aksi takdirde şehirde bir katliam yaşanacağını belirtiyor.

Türkiye tarafında hareketlilik

Telif hakkı AP

IŞİD'in Kobani'de şehir savaşına başladığı haberinin gelmesiyle birlikte sınırdaki Türk birliklerinde de bir hareketlilik yaşandığı belirtiliyor.

Yarından itibaren sınıra daha fazla sayıda asker gönderileceği de gelen bilgiler arasında.

Kobani kentinde IŞİD'in saldırılarının artması ve mermilerin sınırı aşması üzerine 2'nci Hudut Tabur Komutanlığı'nda bulunan çok sayıda tank, sınır hattının hakim noktalarına sevk edilmişti.

Suriye'yi gören hakim tepelere konuşlandırılan tank ve obüslerin namlularının Kobani'ye çevrilmiş durumda.

Asker sınır hattında yoğun güvenlik önlemleri alıyor ve kimsenin sınıra yaklaşmasına izin vermiyor.

Mürşitpınar sınır kapısı önünde de jandarmanın sivilleri bölgeye yaklaştırmadığı belirtildi.

Irak'taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi temsilcisi Karwan Zebari, BBC'nin sorularını yanıtlarken IŞİD'in Kobani'yi ele geçirmesi durumunda bir katliamın yaşanacağını ifade etti ve Türkiye'nin harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Zebari, "Artık Türkiye'nin çıkarları ve ulusal güvenliği de tehdit altında. IŞİD'in ilerleyişini kırmak için Kürtlere yardım etmesi gerekiyor" dedi.

İlgili haberler