Kobani protestoları: Olaylarda en az 12 kişi öldü

Telif hakkı AFP

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD), Kobani'ye yönelik saldırılarını protesto etmek için Türkiye'nin birçok ilinde yüzlerce kişi sokaklara döküldü. Gösterilerde en az 12 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı.

Gösterilerin şiddetinin artması üzerine Batman, Diyarbakır, Mardin, Van ve Siirt'te bazı ilçelerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Birçok ilde binalar tahrip edildi, araçlar ateşe verildi.

Pazartesi gecesi başlayan ve gün içinde de devam eden eylemlere polis sert müdahale etti.

İçişleri Bakanı: 'Şiddet misliyle karşılık bulur'

İçişleri Bakanı Efkan Ala, şiddet olaylarına ilişkin olarak, "Şiddet bir çözüm yöntemi değildir. Şiddet misliyle karşılık bulur. Derhal bu akıl dışı tutuma son verilmelidir" dedi.

Ala, şiddet olaylarının 'kabul edilebilir gibi olmadığını ve bunlara karşı gereğinin yapılacağını' belirtip "Derhal bu akıl dışı tutuma son verilmelidir ve sokaklardan çekilinmelidir. Aksi takdirde öngörülemeyen sonuçları olur bu meselenin" diye ekledi.

Ala şöyle devam etti: "Kobani konusunda Türkiye’nin hiçbir şey yapmadığı büyük bir yalandır. Türkiye insani zeminde yapılabilecek ne varsa yapmaya çalışmaktadır. Türkiye Kobani’nin düşmesinden ve sınırında IŞİD gibi bir terör örgütünün bulunmasından kesinlikle memnuniyet duymaz. Halkı sokağa dökmeye yönelik çağrılar sorumsuz siyaset anlayışının tezahürüdür,Türkiye’nin iyi niyetli çabalarına karşı büyük haksızlıktır. Halkımızın huzurunu kaçırmaya yönelik her türlü şiddet eylemi ve Vandalizme karşı kesinlikle müsamaha gösterilmeyeceği çok iyi bilinmelidir. Türkiye dışında yaşanan ve bizim doğrudan müdahil olmadığımız olayları bahane ederek çözüm sürecinde kırılganlık üretmek sorumsuzluktur."

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ise protesto çağrılarını eleştirerek, "Halkı sokağa dökmeye yönelik çağrılar sorumsuz siyaset anlayışının tezahürüdür,Türkiye'nin iyi niyetli çabalarına karşı büyük haksızlıktır. Halkımızın huzurunu kaçırmaya yönelik her türlü şiddet eylemi ve Vandalizme karşı kesinlikle müsamaha gösterilmeyeceği çok iyi bilinmelidir" dedi.

Ölü ve yaralılar var

Muş'un Varto İlçesi'nde bir kişinin, Siirt'in Kurtalan ilçesinde 2, Diyarbakır'da 8, Batman'da ve Muş'ta da birer kişinin öldüğü bildirildi.

Bugün Muş'un Varto ilçesindeki eylemler sırasında polisin ateş açması sonucu 25 yaşındaki protestocu Hakan Buksur'un öldüğü, Umut Bozkurt, Mehmet Salih Bingöl ve Diyar Barut adlı üç protestocunun ise yaralandığı bildirildi.

Telif hakkı AP

Batman’daki gösterilerde de vücuduna kurşun isabet eden 23 yaşındaki Emrah Demir, kaldırıldığı Batman Bölge Devlet Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, Kurtalan ilçesine meydana gelen izinsiz gösterilerde, Yusuf Çelik ve Muhdi Erdoğan'ın hayatını kaybettiğini, Necmetin Çelik'in ağır yaralandığını bildirdi.

Eylemcilere satırla saldırı

Erzurum'da Kobani'deki durumu protesto etmek isteyen bir grup gösterici, sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Grup, Gölbaşı semtindeki evlere, yoldan geçen otobüslere ve dükkanlara taş attı. Eylemlerde mülkleri zarar gören kişiler, taş ve sopalarla göstericilere müdahale etti.

Bir kişinin pompalı tüfekle ateş açtığı, bazı kişilerin ise göstericilere satırla saldırdığı ve üç kişiyi yaraladığı öğrenildi.

Polis üç kişiyi gözaltına aldı.

Sokağa çıkma yasağı

Van Valiliği, Kobani eylemlerinin yapıldığı Erciş İlçesi’nde saat 18.00’den itibaren ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Mardin'in Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Nusaybin, Mazıdağı, Ömerli, Savur ilçelerinde de Valilik, saat 17.00'den itibaren ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.

Diyarbakır Valiliği tarafından da TSİ 22.00'den itibaren ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeyse polis ve göstericiler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Polis göstericilere gaz bombası ve TOMA ile müdahale etti. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Iğdır'da da eylemler şiddetli geçti. 5 kişinin yaralandığı olaylarda, çok sayıda işyeri zarar gördü.

Ankara'da da bir grup toplandı. toplanan ve AKP İl Başkanlığı binasına yürümek isteyen bir grubun önünü kesti. Kalabalığın dağılmaması üzerine gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi.

İstanbul gergin

Dün İstanbul Kadıköy'de Kobani'ye destek vermek için toplanan 500 kişilik gruba polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Bazı göstericiler polise taş atarak karşılık verdi.

Sultangazi'de ise Kobani için açıklama yapmak isteyen Demokratik Bölgeler Partisi'ne (DBP) bağlı bir grup, AKP ilçe binasına doğru yürüdü. Polis ekipleri grubun yolunu kesti. Oturma eylemi yapan DBP'li gruba muhalif bir kalabalık da, Türk bayrakları açarak yürüyüşe geçti.

Polis muhalif grubu ikna ederek dağıtırken, DBP'li protestocular polise taş, havai fişek ve cam şişe atarak saldırdı. Bunun üzerine polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Sultangazi'de bir kişi gözaltına alındı.

Ancak gerginliğin devam ettiği ilçede yüzleri maskerli 5-10 kişilik bir grup göstericinin üç adet belediye otobüsünü ateşe verdiği bildirildi.

İstanbul Valiliği'nden çıkan olaylarla ilgili yapılan açıklamada, "Çıkan olaylar sebebiyle 98 gösterici gözaltına alınmış, 8'i polis memuru olmak üzere toplam 30 kişi yaralanmıştır" dendi.

Kalas ve sopayla kovaladılar

Bağcılar ilçesinde de DBP'liler yürüyüş yapmak istedi. Polisin tazyikli su, biber gazı ve plastik mermiyle müdahale ettiği grup, polise taş ve şişe atarak karşılık verdi.

Göstericiler bir minibüsü devirdi ve üç arabayı ateşe verdi.

Öte yandan göstericilere muhalif bir grup da toplandı ve göstericileri taş, sopa, kalas ve bıçaklarla kovaladı.

İlgili haberler