Protestolarda bir ölü, Mardin'de sokağa çıkma yasağı

Telif hakkı EPA

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Kobani'ye girmesi ve IŞİD ile Kürt güçleri arasında kent savaşının başlaması üzerine, Türkiye'nin pek çok kentinde Kobani'ye destek gösterileri düzenlendi.

Pazartesi gecesi başlayan eylemler, gün içinde de devam eden eylemlere polisin sert müdahale etti; bir kişi öldü, en az 11 kişi de yaralandı.

Mardin'in bazı ilçelerinde ve Van'ın Erciş ilçesinde ise sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Birçok ilde, bankaların, binaların tahrip edildiği ve araçların yakıldığı haberleri geldi.

İçişleri Bakanı: 'Şiddet misliyle karşılık bulur'

İçişleri Bakanı Efkan Ala, şiddet olaylarına ilişkin olarak, "Şiddet bir çözüm yöntemi değildir. Şiddet misliyle karşılık bulur. Derhal bu akıl dışı tutuma son verilmelidir" dedi.

Ala, şiddet olaylarının 'kabul edilebilir gibi olmadığını ve bunlara karşı gereğinin yapılacağını' belirtip "Derhal bu akıl dışı tutuma son verilmelidir ve sokaklardan çekilinmelidir. Aksi takdirde öngörülemeyen sonuçları olur bu meselenin"diye ekledi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ise protesto çağrılarını eleştirerek, "Halkı sokağa dökmeye yönelik çağrılar sorumsuz siyaset anlayışının tezahürüdür,Türkiye'nin iyi niyetli çabalarına karşı büyük haksızlıktır. Halkımızın huzurunu kaçırmaya yönelik her türlü şiddet eylemi ve Vandalizme karşı kesinlikle müsamaha gösterilmeyeceği çok iyi bilinmelidir" dedi.

Muş'ta müdahale: 1 ölü, 3 yaralı

Bugün Muş'un Varto ilçesindeki eylemler sırasında polisin ateş açması sonucu 25 yaşındaki protestocu Hakan Buksur'un öldüğü; Umut Bozkurt, Mehmet Salih Bingöl ve Diyar Barut adlı üç protestocunun ise yaralandığı bildirildi.

24 yaşındaki Mehmet Salih Bingöl'ün başından, Diyar Barut'un ise burnundan yaralandığı belirtildi.

Telif hakkı DHA

Eylemcilere satırla saldırı

Erzurum'da Kobane'deki durumu protesto etmek isteyen bir grup gösterici, sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Grup, Gölbaşı semtindeki evlere, yoldan geçen otobüslere ve dükkanlara taş attı. Eylemlerde mülkleri zarar gören kişiler, taş ve sopalarla göstericilere müdahale etti.

Bir kişinin pompalı tüfekle ateş açtığı, bazı kişilerin ise göstericilere satırla saldırdığı ve üç kişiyi yaraladığı öğrenildi.

Polis üç kişiyi gözaltına aldı.

Sokağa çıkma yasağı

Van Valiliği, Kobani eylemlerinin yapıldığı Erciş İlçesi’nde saat 18.00’den itibaren ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Mardin'in Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Nusaybin, Mazıdağı, Ömerli, Savur ilçelerinde de Valilik, saat 17.00'den itibaren ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeyse polis ve göstericiler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Polis göstericilere gaz bombası ve TOMA ile müdahale etti. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Iğdır'da da eylemler şiddetli geçti. 5 kişinin yaralandığı olaylarda, çok sayıda işyeri zarar gördü.

Ankara'da da bir grup toplandı. toplanan ve AKP İl Başkanlığı binasına yürümek isteyen bir grubun önünü kesti. Kalabalığın dağılmaması üzerine gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi.

İstanbul gergin

Bugün İstanbul Kadıköy'de Kobani'ye destek vermek için toplanan 500 kişilik gruba polisbiber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Bazı göstericiler polise taş atarak karşılık verdi.

Sultangazi'de ise Kobani için açıklama yapmak isteyen Demokratik Bölgeler Partisi'ne (DBP) bağlı bir grup, AKP ilçe binasına doğru yürüdü. Polis ekipleri grubun yolunu kesti. Oturma eylemi yapan DBP'li gruba muhalif bir kalabalık da, Türk bayrakları açarak yürüyüşe geçti.

Polis muhalif grubu ikna ederek dağıtırken, DBP'li protestocular polise taş, havai fişek ve cam şişe atarak saldırdı. Bunun üzerine polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Sultangazi'de bir kişi gözaltına alındı.

Ancak gerginliğin devam ettiği ilçede yüzleri maskerli 5-10 kişilik bir grup göstericinin üç adet belediye otobüsünü ateşe verdiği bildirildi.

Polisin olay yerini boşalttığı öğrenildi.

Kalas ve sopayla kovaladılar

Bağcılar ilçesinde de DBP'liler toplanarak yürüyüşe başladı. Polisin tazyikli su, biber gazı ve plastik mermiyle müdahale ettiği grup, polise taş ve şişe atarak karşılık verdi.

Göstericiler bir minibüsü devirdi ve üç arabayı ateşe verdi.

Öte yandan göstericilere muhalif bir grup da toplandı ve göstericileri taş, sopa, kalas ve bıçaklarla kovaladı.

Göstericilerin yeniden toplandığı ve gerginliğin sürdüğü bildiriliyor.

İlgili haberler