Kobani'de yeni hava saldırıları ve yoğun çatışmalar

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Kobani'de Kürt güçlerle IŞİD militanları arasında çatışmalar yoğun bir şekilde sürerken koalisyon güçlerinin yeni hava saldırıları yaptığı bildiriliyor.

Sınır bölgesindeki BBC muhabiri Kobani'den silahlı çatışma ve bombardıman seslerinin geldiğini belirtiyor.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri de bugün Kobani'de IŞİD'e yönelik yeni saldırılar gerçekleştirdi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları için Gözlemevi'nden Rami Abdel Rahman Fransız Haber Ajansı AFP'ye, IŞİD militanlarının hava saldırıları sonucu kentin doğusundaki kontrolü kaybetmeleri ardından kontrolü yeniden sağlamaya çalıştığını söyledi.

Telif hakkı REUTERS

Kobani'deki Kürt gücü YPG'nin IŞİD militanlarına karşı 'saldırıya geçtiği' haberleri geliyor.

ABD öncülüğündeki koalisyon hava kuvvetleri, Salı günü Kobani'deki IŞİD mevzilerine şimdiye kadar en yoğun bombardımanı gerçekleştirmişti.

Hava operasyonunun ardından IŞİD'in ilerleyişinin durduğu bildirilmişti.

Telif hakkı BBC World Service

BBC Türkçe'nin ulaştığı PYD (Demokratik Birlik Partisi) Eş Başkanı Salih Müslim, IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) militanlarının ilerleyişinin durduğunu teyit etmiş ancak katliam tehlikesinin devam ettiğini vurgulamıştı.

Hava operasyonlarının IŞİD'e karşı etkili olduğunu belirten Müslim, "Doğu ve batı cephesinde çatışmalar devam ediyor. Ancak IŞİD'in elinde ağır silahlar oldukça katliam tehlikesi devam ediyor. Son hava saldırıları etkili oldu, koalisyon bombardımana devam etsin" demişti.

'Ağır silahlar istiyoruz'

Telif hakkı AP

BBC Türkçe'ye konuşan PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Kobani'deki Kürt kuvvetlerinin (YPG) en büyük ihtiyacının ağır silahlar olduğunu kaydetmişti.

Pek çok ülkeden silah yardımı talebinde bulunduklarını belirten Müslim, henüz taleplerinin karşılanmadığını da ifade etmişti.

Salih Müslim, dün BBC'ye yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Kobani'ye askeri müdahalesinin "değerlendirebileceğini" de söylemişti.

Türkiye-Suriye sınırından bildiren BBC muhabiri Paul Adams da, Kürtlerin Türk askerinin müdahil olmasını istemediklerini vurguluyor. Türkiye'nin silahlı Kürt savaşçıların kendilerine katılması için geçişine izin verilmesini istediklerni aktaran Adams, görünürde böyle bir izin verileceğine dair işaret olmadığı yorumunu yapıyor.

BM: Kobani düşerse Türkiye tehlikeye girer

Birleşmiş Milletler'in Suriye temsilcisi Staffan de Mistura bir açıklama yaparak, "Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı mücadele konusunda ciddiysek Kobani'ye yardım etmeliyiz. Sınırın neredeyse tümünü IŞİD'in kontrol etmesi Türkiye'yi de tehlikeye sokar" dedi.

Mistura sözlerine şöyle devam etti "Eğer IŞİD Kobani'yi alırsa büyük bir insani trajedi ve katliam yaşanması söz konusu. Ayrıca Türkiye'yi de tehdit eder hale gelecekler. Kararı Türkiye'ye bırakıyorum."

Telif hakkı EPA

Kobani'deki YPG güçleri ile IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) militanları, 20 günü aşkın süredir çatışıyor.

Londra merkezli muhalif Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Eylül ortasından bu yana, Kobani'de yarısından fazlası cihatçı savaşçılar olan en az 412 kişinin öldüğünü duyurdu.

Çatışmaların başlamasından bu yana yaklaşık 160 bin Suriyeli sınırı geçerek Türkiye'ye sığındı.

İlgili haberler