Aşırı sağcı lider Wilders'e ırkçılık soruşturması

Geert Wilders Telif hakkı afp

Hollanda'da savcılık, aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders hakkında "ayrımcılık, ırka dayalı bir grubu aşağılamak ve nefreti körüklemek" suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Wilders, 6 bin 400 Faslı'nın başvurusu üzerine başlatılan soruşturma kapsamında "şüpheli" sıfatıyla ifade verecek.

Ceza alması durumunda aşırı sağcı liderin siyasi geleceği tehlikeye girecek.

Politikalarını yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığı üzerine kuran PVV lideri Wilders, Mart ayındaki yerel seçimler sırasında sonrası Faslılarla ilgili yaptığı açıklamalar nedeniyle soruşturuyor.

Wilders, 12 Mart'ta Lahey'de bir pazar yerinde, "Hollanda'da daha az Faslı" sloganını dile getirdi.

PVV lideri,seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından, yandaşlarına seslenirken, "Hollanda'da daha mı çok, daha mı az Faslı istiyorsunuz?" diye sordu. Salondan yükselen, "Az, az, az!" Sloganları üzerine, "Bunu gerçekleştireceğiz" dedi.

Wilders'ın tepkiyle karşılanan bu sözleri üzerine Hollanda'daki Faslı göçmenlerin bağlı olduğu örgütler harekete geçti. Aşırı sağcı lider hakkında "ayrımcılık" suçlamasıyla 6 bin 400 başvuru yapıldı.

Savcılık, yapılan başvuruları 6 ay boyunca inceledi ve Wilders'ın sözlerinin suç teşkil ettiğine karar verdi. Wilders, "şüpheli" sıfatıyla ifade vermek üzere savcılığa çağrıldı.

ifadesinin ardından Wilders hakkında dava açılması bekleniyor. Hukukçulara göre ceza alması durumunda Wilders'in siyasi geleceği tehlikeye girecek. Hollanda'da parlamenterler sadece kürsü dokunulmazlığına sahip.

Ayrımcılık, kin ve nefreti körüklemek gibi adi suçlar dokunulmazlık kapsamında değil. Hollanda yasalarına göre, herhangi bir suçtan sabıkası bulunan kişiler toplumu temsil eden görevlerde bulunamıyor.

Geert Wilders, savcılığın soruşturma kararını "utanç verici" olarak değerlendirdi.

PVV lideri, "Dünya yanarken savcılık oklarını halkın temsilcisine çeviriyor. Oysa bu halkın temsilcisi sorunları dile getiriyor" dedi.

Savcılığı, kendisi yerine Suriye'ye giden Hollanda vatandaşları için zaman ayırmaya çağıran Wilders, "Suriye'ye giden Hollanda vatandaşlarının 4'te üçünden fazlası Fas kökenli" diye konuştu.

Wilders'ın avukatı Geert-Jan Knoops kararla ilgili konuşmayacağını belirtirken, Faslılar Ulusal Konseyi, gelişmeden memnun. Konsey Başkanı Muhammed Rabbae'ya göre karar, Hollanda'da yargının çalıştığının göstergesi.

Mart ayında, Wilders'ın açıklamalarını "İğrenç. Toplumu zehirliyor" diye değerlendiren İşçi Partili Başbakan Yardımcısı Lodewijk Ascher, soruşturma konusunda yorum yapmadı.

Daha önce "İslam'a hakaret ettiği" gerekçesiyle yargılanan Wilders, "Belirli bir kişi ya da kurumu hedef almadığı" gerekçesiyle suçsuz bulunmuştu.

Ayrımcılık Karşıtı Ulusal Komite Başkanı Arja Kruis da kararı olumlu bulanlardan.

Kruis, Wilders'ın İslam'la ilgili sözlerinden dolayı beraat ettiğini anımsatarak, "Şimdi, insanlar hakkındaki görüşleri nedeniyle suçlanıyor. Bu dava oldukça heyecanlı olacak" diye konuştu.

İlgili haberler