Kobani eylemlerinde 1000'den fazla gözaltı

Telif hakkı AFP

İçişleri Bakanı Efkan Ala, hafta içi gerçekleştirilen Kobani eylemlerinde 31 kişinin öldüğünü, 351 kişinin yaralandığını, 1000'den fazla kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Suriye'nin Türkiye sınırındaki Kobani kentinde üç haftadan fazla bir süredir IŞİD ile Kürt güçler arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor.

IŞİD'in kente girmeye başlaması üzerine HDP (Halkların Demokratik Partisi), 7 Ekim'de tüm Türkiye'de sokak eylemleri yapma çağrısında bulunmuştu.

HDP hükümeti Kobani konusunda adım atmamakla eleştirilmişti.

Hem IŞİD hem de hükümete tepki gösterilen eylemlere güvenlik güçleri müdahalede bulunmuş, hem güvenlik güçleriyle eylemciler hem de eylemcilerle onlara karşı çıkan gruplar arasında çatışmalar yaşanmıştı.

Çatışmalarda ölümler ve yaralanmalar olmuştu.

Ölümlerin nedeniyle ilgili Ala, "35 ilde olaylar oldu. Bu eylemlerde 31 kişi hayatını kaybetmiştir. 31 kişiden bizim elimizdeki verilere göre çok büyük çoğunluğu karşılıklı grupların şiddet eylemlerinde hayatını kaybetmiştir. 2 emniyet görevlisi şehit olmuştur" dedi.

'HDP şiddete davet etti'

Ala, protestolarda 221 sivilin, 130 güvenlik görevlisinin yaralandığını söyledi.

İçişleri Bakanı, eylemlerde 1000'den fazla binanın tahrip edildiğini belirtti:

Telif hakkı AFP

"Bu olaylarda 212 okul binası, 67 emniyet binası, 25 kaymakamlık binası, 29 parti binası, çocuk yuvaları, Kızılay kan merkezleri, belediye binalarının bulunduğu aralarında olduğu 780 bina, toplam olarak ise 1113 bina yakılmış veya tahrip edilmiştir. Şiddet eylemlerinde özel araçlar, belediye araçları, ambulanslar ve polis araçları yakılmış ve toplamda 1177 araç kullanılamaz hale getirilmiştir".

Ala, eylemlerde 1024 kişinin gözaltına alındığını, bunlardan 58'inin tutuklandığını söyledi.

HDP yaşananlarla ilgili olarak hükümeti soumlu tutuyor.

Şiddet olaylarından HDP'yi sorumlu tutan Ala ise, HDP'nin 7 Ekim'deki eylem çağrısıyla ilgili "Siyasi mantıktan yoksun bir çağrıydı bu. Türk vatandaşlarını sokağa davet ettiler. Şiddete davet ettiler" dedi.

Bakan Ala, "Hiç kimse sokağa çıkmasın, yani şiddet yapmak üzere sokağa çıkmasın. Biz de güvenlik birimlerimiz ile milletin huzur ve güvenini temin etmek daha kaliteli hizmet yapmak için çalışalım" diye konuştu.

İlgili haberler