İtalya'da 'Euro referandumu' için imza kampanyası

Telif hakkı EPA

İtalya'da son genel seçimde yüzde 25 oy alan muhalefetteki 5 Yıldız Hareketi, ülkenin Euro bölgesinden çıkması amacıyla referandum yapılması için harekete geçti. Hareket bu amaçla altı ayda bir milyon imza toplayarak referandum talebini Parlamento'ya sunmayı hedefliyor.

Başkent Roma'nın antik meydanlarından Circo Massimo’da üç gün süren bir miting düzenleyen 5 Yıldız Hareketi lideri Beppe Grillo, dün akşam yaptığı konuşmada ekonomik kriz yüzünden hem İtalya hükümetini hem de Avrupa Birliği (AB) kurumlarını sert bir dille eleştirdi.

5 Yıldız Hareketi'nin 2013'te, katıldığı ilk genel seçimde İtalya Parlamentosu'na 150'nin üzerinde milletvekili ve senatör sokmayı başardığını hatırlatan eski komedyen Grillo, "Euro’yu bırakıp, İtalyan halkının Avrupa Merkez Bankası’ndan bağımsızlığını savunalım" dedi.

Son seçimde ikinci partiydi

İtalya'da yıllardır siyaset sahnesini domine eden partiler ve AB kurumlarına karşı bir halk hareketi olarak doğan 5 Yıldız Hareketi, 2013’teki genel seçimlerde büyük çıkış yapmış, bu yıl yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde de oyların yüzde 21'ini alarak ülkede ikinci parti olmuştu.

5 Yıldız Hareketi, kararların halk oylamasıyla alınmasını savunuyor ve kendi içinde birçok kararı da internet üzerinden yapılan oylamalarla alıyor.

Ancak hareket referandum için gerekli imza sayısına ulaşsa bile İtalya'nın Euro bölgesinden çıkmasını sağlaması zor görünüyor. Mevcut İtalyan yasaları, uluslararası anlaşmaların referandumla iptal edilmesine olanak vermiyor.

Uzmanlar ise referandum talebiyle 1 milyon imza toplanması halinde İtalya Parlamentosu'na güçlü bir mesaj verilmiş olacağını vurguluyor.

İşsizlik oranının genel nüfusta yüzde 12, gençler arasında ise yüzde 44'e ulaştığı İtalya'da, ekonomik önlemlere ve AB kurumlarına duyulan öfkenin, Euro karşıtı imza kampanyasına katılımı artırabileceği tahmin ediliyor.