Türkiye ve ABD arasında üs belirsizliği

Telif hakkı Getty

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, Türkiye'nin hava üslerini, IŞİD'e karşı mücadele kapsamında ABD'nin kullanımına izin verdiğini açıkladı.

Reuters ve AFP haber ajanları, Başbakanlık kaynaklarının, ABD ile Türkiye arasında, İncirlik Hava Üssü'nün IŞİD'e karşı mücadele kapsamında kullanımıyla ilgili varılan yeni bir mutabakat bulunmadığını duyurdu.

Bu kaynakların, bu konudaki görüşmelerin sürdüğünü söylediği belirtildi.

Konuyla ilgili Türkiyeli yetkililer tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

ABD, Suriye ve Irak'taki geniş bir bölgeyi elinde bulunduran IŞİD'e karşı gerçekleştirilen hava saldırılarına öncülük yapıyor.

Türkiye bölgede tek başına bir kara operasyonu yapmayı reddediyor.

ABD televizyon kanalı NBC'ye konuşan Rice, Türkiye'nin, ABD'nin Türkiye'deki üsleri kullanmasına ve Türkiye topraklarında Suriye'nin ılımlı muhaliflerini eğitmesine izin verdiğini duyurdu.

Rice, bu yeni taahhüt nedeniyle ABD'nin çok memnun olduğunu belirtti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu 12 Ekim Pazar günü Star gazetesinde yayınlanan röportajından İncirlik Üssü'nin kullanımı konusunda şunları söylemişti:

"İncirlik'ten Irak'a yönelik keşif uçuşları zaten sürüyor. Ama kapsamlı bir harekatın zemini olarak katkı bekleniyorsa tutumumuzu söyledik: No Fly Zone olmalı ve güvenli bölgeler ilan edilmeli. Mültecileri Suriye içinde koruyabilmek için güvenli bölge olmalı."

"Hariçten gazel okuyan Batı ülkeleri önce Türkiye'dekinin yüzde 10'u kadar mülteci alsın, ondan sonra konuşsun. Kimi kastettiğimi anlarsınız."

Kobani'de yoğun çatışmalar ve hava saldırıları

Üç haftadır fazla bir süredir Suriye'nin Türkiye sınırındaki Kobani kentinde IŞİD ile Kürt güçler arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor.

Telif hakkı AFP

Şehrin bazı bölümlerini ele geçiren militanlara karşı Kürt güçleri önemli bir direniş gösteriyor.

Kobani'de IŞİD'e yönelik hava saldırıları da sürüyor.

Dün de hem yoğun çatışmalar hem de hava saldırılarının devam ettiği bildiriliyor.

'IŞİD deneyimsiz savaşçılar gönderiyor'

Fransız Haber Ajansı (AFP), Kürtler'in iki gün önce kaybettikleri yönetim binalarını ele geçirmek için bir operasyon başlattığını ve bu binalara doğru 50 metre yaklaştığını ancak binaları geri alamadığını söyledi.

Ajans, İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları için Gözlemevi'nin son çatışmalarda çok sayıda kayıp verdiğini açıkladığını bildirdi.

Gözlemevi'nin müdürü Rami Abdel Rahman, IŞİD'in Kobani'ye fazla çatışma deneyimi olmayan savaşçılar gönderdiğini söyledi.

Kobani'de IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) militanları ile Kürt güçler arasındaki çatışmalar ağırlıklı olarak kent sokaklarında sürüyor.

BBC Türkçe'ye konuşan Kobani Kantonu Eşbaşkanı Enver Müslim, IŞİD'in beş gündür bulunduğu yerlerden ileriye gidemediğini söyledi:

"Aynı yerde duruyorlar. YPG (Halk Savunma Birlikleri) Asayiş merkezi, Adalet merkezi ile Güney cephesinde bazı evler IŞİD'in elinde ama onun dışında herhangi bir yer ellerine geçmedi. Kobani'nin yüzde 70'i YPG'nin elinde."

Türkiye tek başına kara operasyonu yapmayı reddederken sınırlarından Kobani'ye geçip savaşmak isteyen Kürtler'e de engel oluyor.

IŞİD'in Kobani'ye başlattığı kapsamlı saldırılarda bugüne kadar yaklaşık 500 kişi öldürüldü.

Kent sakini yaklaşık 200 bin kişi Türkiye tarafına geçti.

Irak'ta emniyet müdürüne bombalı saldırı

Bu arada Irak'ın Anbar vilayetinin Emniyet Müdürü Ahmed Saddak ed-Duleymi bombalı saldırı sonucu öldü.

Anbar yetkilileri askeri yardım çağrısı yaptı ve eyaletin IŞİD'in eline düşme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Öte yandan İngiltere Savunma Bakanlığı, 12 askerden oluşan "özel bir ekibin" Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı savaşan Kürt peşmergeleri eğittiğini açıkladı.

Telif hakkı AFP

Yorkshire Alayı'nda görevli askerler Irak'ta peşmergelere "ağır silah kullanımı" konusunda eğitim veriyor.

İngiliz askerlerin bir hafta Kuzey Irak'taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'de kalmaları bekleniyor.

BBC savunma muhabiri Jonathan Beale, İngiliz askerlerin muharip misyon üstlenmeyeceklerini aktardı.

İlgili haberler