IŞİD rehinesinin yakınından 'doğrudan temas' çağrısı

Telif hakkı Mustafa Karali

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) elindeki İngiliz rehine John Cantlie'nin kız kardeşi örgütten "kendileriyle doğrudan irtibat kurmalarını" talep etti.

Gazeteci olan ve sosyal medyada paylaşılan videolarda Batılı ülkelerin IŞİD'e karşı politikalarını eleştirirken görüntülenen Cantlie'nin kız kardeşi Jessica Cantlie, örgüte "yeni bir iletişim kanalı açmaları" çağrısında bulundu.

Jessica Cantlie, daha önce militanlarla doğrudan iletişime geçtikleri bir kanal açıldığını hatırlatarak, "diyaloğun yeniden başlatılmasını" talep etti.

Şu anda hasta olan babaları Paul adına konuştuğunu söyleyen Jessica Cantlie, "Daha önce sizin açtığınız kanallar yoluyla iletişimdeydik. Ancak bu iletişim kanalı, sizin öne sürdüğünüz ancak açıklamadığınız nedenlerle durduruldu" dedi.

Telif hakkı AFP

Gazetecinin babası Paul Cantlie de daha önce tedavi gördüğü hastanedeki yatağından oğlunun bırakılması için çağrıda bulunmuştu.

Jessica Cantlie, iletişim kanallarının kapatılmasının tüm taraflara, özellikle de kendilerine yardımcı olmaya çalışan kişilere mani olduğunu vurguladı ve diyaloğun yeniden başlatılmasını istediklerini söyledi.

Örgüt, daha önce rehine olarak tuttuğu John Cantlie'nin görüntülerini yayımlamıştı.

İngiliz gazeteci ilk videoda esir olduğunu söylemiş, ABD ve Birleşik Krallık hükümetlerinin kendisini yüzüstü bıraktığını vurgulamış, bu ülkelerin niçin yeni bir savaşa girmekte bu kadar istekli olduklarını sormuştu.

Turuncu tulum giydirilmiş şekilde görülen Cantlie yaklaşık altı dakikalık ikinci videoda, İngiliz hükümetinin kendisini yalnız bıraktığını söylemiş ve ABD Başkanı Barack Obama'nın da, kazanamayacağı bir savaşa çekildiğini belirtmişti.

İkinci kez kaçırılmıştı

Gazeteci ve fotoğrafçı John Cantlie, daha önce de Suriye'de kaçırılmış, bir hafta elleri ve gözleri bağlı olarak tutulmuştu. Gazeteci, daha sonra Özgür Suriye Ordusu'nun yardımıyla kurtarılmıştı.

IŞİD daha önce ABD'li gazeteciler James Foley ve Steven Sotloff ile İngiliz yardım görevlileri David Haines ve Alan Henning'i öldürmüştü.

Son bir yılda Irak ve Suriye'nin önemli bir bölümünde kontrolü ele geçiren IŞİD'in lideri Ebu Bekir El Bağdadi üç ay önce halifeliğini ilan etmiş ve örgütün adını "İslam Devleti" olarak değiştirdiklerini açıklamıştı.