IŞİD Kobani ve Anbar'da saldırıyor

Telif hakkı AFP

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları Kobani'de YPG güçleriyle, Anbar'da ise Irak ordusuyla yoğun çatışmaları sürdürüyor.

Kobani ve çevresinde ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin IŞİD mevzilerine yönelik hava saldırıları artsa da, IŞİD'in şehirde kontrol altına aldığı bölgelerden çekilmediği ifade ediliyor.

Fransız haber ajansı AFP, Salı'yı Çarşamba'ya bağlayan gece en az dört hava saldırısının duyulduğu bilgisini geçti.

Londra merkezli insan hakları kuruluşu Suriye Gözlemevi ise dün gece gerçekleşen saldırılarda IŞİD'in Kobani'deki karargâhının vurulduğunu söyledi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı CENTCOM bir önceki gece bölgede 21 hava saldırısı düzenlediğini açıklamış ve "Şu ana kadar bölgedeki en yoğun bombardımanı gerçekleştirdik" demişti.

ABD Başkanı Barack Obama ise, "Kobani'deki durum endişe verici" açıklaması geldi. ABD önderliğindeki koalisyona dahil olan 20 ülkenin askeri temsilcileri dün Washington'da bir araya gelmiş ve atılacak somut adımları ve koalisyonun nasıl koordine olacağını görüşmüştü.

YPG güçleri ve IŞİD arasındaki çatışmaların ise şehrin kuzeyindeki eski YPG karargâhı yakınlarında yoğunlaştığı belirtiliyor. IŞİD'in bu binayı Cuma günü ele geçirdiği belirtilmişti.

Kobani'nin batısındaki iki ayrı bölgede YPG'nin IŞİD'i geri püskürttüğü bilgileri geliyor. Bugün Mürşitpınar sınır kapısı yakınlarında da büyük bir patlama meydana geldi. Patlamanın etkisiyle yükselen duman sınırın Türkiye tarafından da görülebiliyordu.

Telif hakkı BBC World Service
Telif hakkı BBC World Service

Anbar'da IŞİD ilerleyişi

Telif hakkı Reuters

Irak'ın batısındaki Anbar bölgesinde ise, IŞİD Irak ordusunun elinde kalan son bölgelerden birisi olan ve Bağdat'a sadece 35 kilometre uzaklıktaki Amriyat el-Felluce kasabasında saldırılarını yoğunlaştırmış durumda.

AFP'ye bilgi veren Amriyat el-Felluce polis müdürü Arif El Canabi, "IŞİD üç koldan saldırıyor. Neredeyse tamamen kuşatılmış durumdayız" dedi.

El Canabi, şu ana kadar mevzilerini koruduklarını ifade etse de "Eğer kasaba düşerse IŞİD'e karşı savaş Bağdat kapılarına dayanacak" diye uyardı.

IŞİD son haftalarda Bağdat'a ilerleyişini durdurmuş olsa da Irak'ın başkentinde son günlerde gerçekleşen bombalı saldırıları üstlenmişti.

İlgili haberler