Pakistan Talibanı'ndan bazı komutanlar IŞİD'e katıldı

Telif hakkı EPA

Pakistan Taliban'ından üst düzey bir isim, örgüte bağlı bazı liderlerin kendilerine ihanet ederek IŞİD'e (Irak Şam İslam Devleti) bağlılıklarını açıkladığını söyledi.

Pakistan'daki Taliban güçleri adına konuşan ve adını vermek istemeyen Pakistan Talibanı liderlerden biri, BBC Urdu'ya konuştu.

Lider, örgüt sözcüsü ve önde gelen isimlerinden Şehidullah Şehid'in de "Molla Muhammed Ömer'in liderliği konusunda şüpheye düştüğü" gerekçesiyle IŞİD safına geçtiğini belirtti.

BBC Urdu'ya konuşan kaynak, "Molla Muhammed Ömer'in liderliği konusunda şüpheli olduklarını söyleyerek örgütten ayrıldıklarını" kaydetti.

IŞİD'e bağlılığını açıklayanların Hangu, Peşaver, Orakzay, Kurram ve Hayber'deki komutanlar olduğu öğrenildi.

'Ayrılmasınlar diye ikna etmeye çalıştık'

BBC'nin görüştüğü lider, söz konusu grupların yaklaşık dört-beş ay önce IŞİD'e katılma kararı aldıklarını öne sürdü.

Bu kişileri katılmamaları için ikna etmeye uğraştıklarını belirten BBC kaynağı, sonuç alamadıklarını söyledi ve kendilerine en büyük zararı, IŞİD saflarına geçen Orakzay komutanı Said Han'ın verdiğini ifade etti.

Said Han, birçok kişi tarafından "sabit fikirli" olarak tanımlanıyor. Daha önce de Pakistan Talibanı liderleriyle Said Han arasında ideolojik uyuşmazlıklar nedeniyle sorun çıktığı iddia edilmişti.

Telif hakkı AP

BBC'ye konuşan lider, IŞİD safına geçen komutanların yerine atanacak kişilerin kararlaştırıldığını ve yakında isimlerinin açıklanacağını söyledi.

Örgütün halen Molla Ömer'i dini lider olarak gördüğü ve Molla Feyzullah'ın örgütün başında olduğu öğrenildi.

Kaynak, IŞİD'e katılarak kendilerine ihanet edenlerin örgütü etkilemeyeceğini belirtti.

Peşaver'de IŞİD yanlıları artıyor

Kurban bayramında Pakistan'daki Taliban güçlerinin IŞİD'e destek veren bir mesaj yayımladıkları ileri sürülmüş ancak bu mesaj teyit edilememişti.

Bu mesaj üzerine İslamabad'daki BBC muhabiri Şaima Halili, IŞİD ve Pakistan Talibanı arasında somut bir anlaşma olduğuna dair herhangi bir gösterge olmadığını belirtmişti.

Gazeteci Halili, son zamanlarda özellikle Peşaver kentinde IŞİD yanlılarının arttığını ve sokaklarda bildiriler dağıttığını da sözlerine eklemişti.

Taliban'ın Pakistan'daki destekçileri, 1997'den bu yana İslamabad hükümetine karşı silahlı mücadele yürütüyor.

İlgili haberler