Kobani: ABD'den yoğun hava saldırısı

Telif hakkı EPA

Kobani'de IŞİD militanlarıyla YPG güçleri arasındaki çatışmalar devam ederken, ABD dün ve bugün gerçekleştirilen hava operasyonlarıyla ilgili bir açıklama yayımladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın yayımladığı açıklamada, Suriye'de 18 hava operasyonu yapıldığı ve bu operasyonların 16'sında IŞİD militanlarının konuşlandığı binaların bombalandığı belirtildi.

Telif hakkı AFP

Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın açıklamasında, bombardımanda çok sayıda IŞİD mevzisinin vurulduğu kaydedildi.

Açıklamada ayrıca dünden itibaren Irak'ta 5 hava operasyonu gerçekleştirildiği, Haditha Barajı yakınlarına yapılan operasyonda IŞİD'in silahlı bir aracının ve sığınağının imha edildiği ifade edildi.

Irak'taki diğer 4 operasyonun ise Beici yakınlarına yapıldığı ve bir IŞİD binasının, donanımlı savaş aracının, makineli tüfeğin ve topçu silahının vurulduğu öğrenildi.

'IŞİD kentten geri çekilmedi'

Öte yandan IŞİD tarafından kuşatılan Kobani'de YPG (Halk Savunma Güçleri) ile IŞİD arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Bölgede ABD önderliğindeki koalisyon güçlerinin IŞİD mevzilerine yönelik hava saldırıları artsa da, IŞİD'in kentte kontrol altına aldığı bölgelerden çekilmediği ifade ediliyor.

ABD Başkanı Barack Obama dün "Kobani'deki durum endişe verici" açıklamasında bulunmuştu.

ABD önderliğindeki koalisyona dahil olan 20 ülkenin askeri temsilcileri dün Washington'da bir araya gelmiş, atılacak somut adımları ve koalisyonun nasıl koordine olacağını görüşmüştü.

YPG güçleri ve IŞİD arasındaki çatışmaların ise şehrin kuzeyindeki eski YPG karargâhı yakınlarında yoğunlaştığı belirtiliyor.

IŞİD'in bu binayı Cuma günü ele geçirdiği belirtilmişti.

Kobani'nin batısındaki iki ayrı bölgede YPG'nin IŞİD'i geri püskürttüğü bildiriliyor.

Ayrıca bugün Mürşitpınar sınır kapısı yakınlarında da büyük bir patlama meydana gelmiş, patlamanın etkisiyle yükselen duman sınırın Türkiye tarafından da rahatlıkla görülebilmişti. Ancak patlamaya neyin neden olduğu henüz bilinmiyor.

İlgili haberler