Obama, IŞİD'i Avrupalı liderlerle tartışacak

Telif hakkı AFP

ABD Başkanı Barack Obama; İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya liderleriyle yapacağı video konferansta IŞİD'e (Irak Şam İslam Devleti) karşı savaşı tartışacak.

Salı günü birçok ülkenin askeri lideriyle bir araya gelen Obama, IŞİD'e karşı askeri mücadelenin uzun süreceğini söyledi.

Obama ayrıca Suriye'nin Türkiye sınırındaki Kobani kentindeki IŞİD saldırılarından dolayı derin kaygı duyduğunu da belirtti.Video konferansta Ebola salgını da görüşülecek.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) virüsün yayılmaya başlamasından bu yana birçoğu Batı Afrika'da olmak üzere 4447 kişinin öldüğünü söyledi.

Telif hakkı AFP

Çarşamba sabahı ABD'li yetkililer ülkede ikinci bir sağlık görevlisine Ebola teşhisi konduğunu söyledi.

Video konferansındaki üçüncü tartışma başlığı ise Rusya'yı, Ukrayna'yla imzaladığı Minsk ateşkes anlaşmasıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmesi için teşvik etme çabaları olacak.

ABD öncülüğündeki koalisyonun Kobani'deki hava saldırıları son günlerde yoğunlaşmış durumda.

IŞİD'in Irak'ın Anbar Eyaleti'ndeki yürüyüşünün de devam ettiği bildiriliyor.

Obama Salı günü koalisyon hava saldırılarının bu iki alanda da devam edeceğini söyledi.

ABD'den Kobani'de yoğun hava saldırısı

Bu arada Kobani'de IŞİD militanlarıyla YPG güçleri arasındaki çatışmalar devam ederken, ABD dün ve bugün gerçekleştirilen hava operasyonlarıyla ilgili bir açıklama yayınladı.

Telif hakkı AFP

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın yayımladığı açıklamada, Suriye'de 18 hava operasyonu yapıldığı ve bu operasyonların 16'sında IŞİD militanlarının konuşlandığı binaların bombalandığı belirtildi.

Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın açıklamasında, bombardımanda çok sayıda IŞİD mevzisinin vurulduğu kaydedildi.

Açıklamada ayrıca dünden itibaren Irak'ta 5 hava operasyonu gerçekleştirildiği, Haditha Barajı yakınlarına yapılan operasyonda IŞİD'in silahlı bir aracının ve sığınağının imha edildiği ifade edildi.

Irak'taki diğer 4 operasyonun ise Beici yakınlarına yapıldığı ve bir IŞİD binasının, donanımlı savaş aracının, makineli tüfeğin ve topçu silahının vurulduğu öğrenildi.