ABD'den Kobani'deki IŞİD hedeflerine 14 saldırı

Telif hakkı AFP

ABD ordusu, savaş uçaklarının Suriye sınırındaki Kürt kenti Kobani yakınlarındaki Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) hedeflerine 14 kez hava saldırısı düzenlediğini açıkladı.

Fransız Haber Ajansı (AFP)'ye göre ordunun açıklamasında Çarşamba ve Perşembe günü gerçekleştirilen saldırılarda IŞİD'in elinde bulunan 19 binanın, iki komuta merkezinin, bir ağır makineli tüfeğin, üç keskin nişancı noktasının ve başka hedeflerin vurulduğu açıklandı.

Ordunun kayıtlarına göre 27 Eylül'den bu yana Kobani yakınlarda 100'den fazla hava saldırısı gerçekleştirildi.

Bu esnada kentteki Kürt güçleri Halk Savunma Birlikler (YPG) ile IŞİD üyeleri arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Nassan: IŞİD kontrolü kaybediyor

BBC'ye konuşan YPG komutanlarından İdris Nassan son günlerde IŞİD'in şehrin yüzde 20'den fazlasının kontrolünü kaybettiğini söyledi.

Kentte devam eden çatışmalar Türkiye sınırındaki Suruç ilçesinden izlenecek kadar yakında.

IŞİD'in kenti kuşatması ve devam eden savaş Türkiye'de protesto gösterilerine neden olmuş, birçok şehirde meydana gelen olaylarda en az 35 kişi hayatını kaybetmişti.

AFP'nin haberine göre ABD'li ordu yetkilileri Kobani'nin sonunda IŞİD'in eline düşebileceğini ancak kentin "stratejik" bir yer olmadığını, Kobani'den daha önemli noktalar bulunduğunu söylüyor. Orduya göre bahsedilen noktalar özellikle Irak'ın batısında ve Bağdat'ın dış bölgelerinde.

Ancak yetkililer Türkiye sınırından izlenebilen çatışmalara yoğun medya ilgisi nedeni ile kentin bir simgeye dönüştüğünü söylüyor.

Telif hakkı AFP

PKK ise, Türkiye hükümeti ile devam eden müzakere sürecinde Kobani'nin kritik önemde olduğunu söylemiş, kentin IŞİD'e düşmesi halinde sürecin biteceğini söylemişti.

Türkiye hükümeti ise hem IŞİD'in hem de PKK örgütünün Suriye kolu olarak görülen YPG'nin "terör örgütleri" olduğunu söylüyor.

Duhok toplantısında YPG'nin adıyla ilgili tartışma

Suriye'nin kuzeyinde Rojava olarak adlandırılan bölgeden siyasi parti ve örgütlenmeler, Çarşamba günü Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Duhok kentinde bir araya gelmişti.

IKYB Başkanı Mesut Barzani'nin çağrısıyla yapılan toplantının devam ettiği bildiriliyor.

Suruç'ta BBC Türkçe'den Çağıl Kasapoğlu'na konuşan Kobani Kantonu Meclisi'nden Feyma Abdo toplantının 'olumlu' geçtiğini söyledi.

Abdo, PYD (Demokratik Birlik Partisi) ile KDP'ye (Kürdistan Demokrat Partisi) yakın siyasi yapılar arasında YPG'nin (Halk Savunma Birlikleri) adı konusunda bir uzlaşmaya varılamadığını belirtti.

Kobanili üst düzey yetkili, "KDP tarafı YPG'nin adının halkı yerine Kürdistan konarak Kürdistan Savunma Birlikleri (YPK) olarak değiştirilmesini istiyor. Ama YPG halkın kuvveti olduğu için adını değiştirmek istemiyor" dedi.

Abdo, Kobani'nin düşmesi durumunda bölgede çok büyük bir savaş çıkacağını da belirtti. Abdo, "Çünkü tüm bölgedeki Kürtler buna sessiz kalmayacaklarını söylediler" diye konuştu.