IŞİD Kobani'de 'geri çekiliyor'

Telif hakkı AFP

Kobani'deki Kürt komutanlardan Baharin Kandal BBC'ye, IŞİD'in Kobane kentinin önemli bir bölümünden dışarı çıkartıldığını söyledi.

Baharin IŞİD militanlarının kentin doğusundaki iki direniş alanı hariç tüm alanlardan geri çekildiğini belirtti.

Son 24 saatte gerçekleştirilen 14 hava saldırısının militanların geri çekilmesine yardımcı olduğu düşünülüyor.

Telefonla BBC muhabiri Kasra Naji'ye konuşan Kandal, 'kentin yakında özgürleştirileceğini' umduğunu söyledi.

Kandal kendilerine silah, savaşçı ve ikmal malzemesi yardımı yapıldığını belirtti ancak bunun nasıl gerçekleştiği konusunda bilgi vermeyi reddetti.

Telif hakkı AFP

AFP'ye konuşan Kobanili Kürt yetkili İdris Nasssan da IŞİD'in kentteki bazı alanlardan geri çekildiğini söyledi.

Bununla birlikte Nassan, 'daha fazla hava saldırısına ve cephedeki savaş için silah ve cephaneye ihtiyaçları olduğunu' belirtti.

ABD ve PYD arasında ilk doğrudan temas

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jen Psaki, ABD ile PYD (Demokratik Birlik Partisi) arasındaki ilk doğrudan temasın hafta sonu gerçekleştiğini söyledi.

Psaki daha önce PYD ile aracılar üzerinden görüşmeler yapıldığını, hafta sonu ilk kez doğrudan görüşüldüğünü belirtti.

Psaki görüşmeye ABD adına bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin katıldığını ve görüşmenin bölge dışında gerçekleştiğini söyledi.

Bu arada görevine yeni başlayan BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra'ad el Hüseyi, IŞİD'i insan haklarının antitezi olarak tarif etti.

El Hüseyin IŞİD'in 'şeytani, potansiyel olarak soykırımsal bir hareket' olduğunu söyledi.

Duhok toplantısında YPG'nin adıyla ilgili tartışma

Suriye'nin kuzeyinde Rojava olarak adlandırılan bölgeden siyasi parti ve örgütlenmeler, Çarşamba günü Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Duhok kentinde bir araya gelmişti.

IKYB Başkanı Mesut Barzani'nin çağrısıyla yapılan toplantının devam ettiği bildiriliyor.

Suruç'ta BBC Türkçe'den Çağıl Kasapoğlu'na konuşan Kobani Kantonu Meclisi'nden Feyma Abdo toplantının 'olumlu' geçtiğini söyledi.

Telif hakkı AFP

Abdo, PYD ile KDP'ye (Kürdistan Demokrat Partisi) yakın siyasi yapılar arasında YPG'nin (Halk Savunma Birlikleri) adı konusunda bir uzlaşmaya varılamadığını belirtti.

Kobanili üst düzey yetkili, "KDP tarafı YPG'nin adının halkı yerine Kürdistan konarak Kürdistan Savunma Birlikleri (YPK) olarak değiştirilmesini istiyor. Ama YPG halkın kuvveti olduğu için adını değiştirmek istemiyor" dedi.

Abdo, Kobani'nin düşmesi durumunda bölgede çok büyük bir savaş çıkacağını da belirtti. Abdo, "Çünkü tüm bölgedeki Kürtler buna sessiz kalmayacaklarını söylediler" diye konuştu.

Yaklaşık bir ay önce IŞİD'in Kobani'yi ele geçirmek üzere başlattığı saldırı sonucu başlayan yoğun çatışmal ortamında bugüne kadar 600'den fazla kişi öldü.

160 binden fazla sivil Kobani'den ayrılarak Türkiye'ye geçti.