Kobani: Yardım paketlerinden biri IŞİD'in elinde mi?

Telif hakkı EPA

ABD'nin Suriye'nin kuzeyindeki Kobani'ye, havadan yardım olarak attığı silah ve mühimmatın bir kısmının IŞİD'in eline geçtiği iddialarına Pentagon'dan açıklama geldi.

IŞİD, Kobani'ye atılan silah, mühimmat ve tıbbi malzeme paketlerinden bazılarının, kendi ellerine geçtiğine dair internette bir video yayımlamıştı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un Basın Sözcüsü Tuğamiral John Kirby, uzmanların videoyu incelediğini ancak görüntülerin henüz doğrulanmadığını söyledi.

Basın sözcüsü, videoda görülen bazı küçük silahların ve teçhizatların kendi attıkları pakettekiler olduğunu kaydederek, "Dolayısıyla paketin IŞİD'in eline geçmiş olması ihtimali var" dedi.

Ancak Kirby, uzmanların "videodakinin, IŞİD'in daha önce ele geçirdiği bir paket olabileceği" ihtimalini değerlendirdiklerini de sözlerine ekledi.

'Propaganda olabilir'

Pentagon Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD'nin Pazar akşamı Kobani'deki Kürt savaşçılara 27 paket askeri teçhizatı ulaştırdığını belirtmiş, sonrasında bir açıklama daha yaparak "hedefinden sapan" bir paketin imha edildiğini duyurmuştu.

Iraklı yetkililer ise kendilerine 21 ton kadar yardımın ulaştığını söylemişlerdi.

Muhalif Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü de bir mühimmat paketinin IŞİD'in eline geçtiğini duyurdu.

ABD Dışişleri Sözcüsü Marie Harf, günlük basın toplantısında, videoyu ABD'li yetkililerin gördüğünü ancak doğruluğunun henüz teyit edilmediğini söyledi.

Harf, "Ortada çok fazla yanlış bilgi var, özellikle de propaganda aracı olarak kullanılan yalan iddialar söz konusu. Söz konusu video da bu bağlamda olabilir" şeklinde konuştu.

IŞİD'e karşı 600 milyon dolarlık askeri malzeme

ABD'li yetkililer, IŞİD'in ilerleyişine karşı Irak ordusuna 600 milyon dolar değerinde zırh delen tank ve mermi satmayı planladıklarını açıkladı.

Buna göre 46 bin Amerikan yapımı "M1A1 Abrams" marka tank ile bu tanklarda kullanılabilecek mühimmatın, Irak'a tedarik edilmesi planlanıyor.

Washington bir süredir Irak'ta silahlanmanın hızlandırılması ve satın alınan askeri teçhizatların süratle ülkeye ulaştırılması için çabalıyordu.

Basın toplantısında bu konuya da değinen Dışişleri Sözcüsü Harf, "Bu girişim, aynı zamanda, Irak hükümetinin IŞİD'e karşı mücadelesini hızlandırma ve savunma için oraya bir an önce askeri teçhizat gönderme çabamızın bir parçası" dedi.