Çavuşoğlu: Türkiye'den kara operasyonu istendi

Telif hakkı AP

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kobani nedeniyle Türkiye aleyhine bir kamuoyu oluşturulmaya çalışıldığını ve Türkiye'nin kara operasyonu yapmasının talep edildiğini açıkladı.

NTV'de katıldığı bir programda soruları yanıtlayan Çavuşoğlu, "Kobani olayı sürekli medyada ve bir baskı oluşturuyor. O yüzden bizden bir kara operasyonu yapılması istendi. Kamuoyu oluşturuldu Türkiye aleyhine" şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, peşmerge güçlerinin ise henüz Türkiye toprakları üzerinden Kobani'ye geçmeye başlamadıklarını ifade etti.

Peşmergelerin Türkiye üzerinden geçmesi yönündeki kararla "Türkiye'nin terörist saydığı PYD'ye yardım edilmiş olmayacak mı?" şeklindeki soruya ise Dışişleri Bakanı, "Burada sadece PYD yoktur. Burada PYD ile birlikte bir cephe oluşturulmuştur. 8 tane grup var. Ortak bir karargah kurdular. Biz Kobani'nin düşmesini istemediğimiz için bu adımları attık." yanıtını verdi.

Mevlüt Çavuşoğlu, Özgür Suriye Ordusu'nun hem IŞİD hem de Esad rejimine karşı mücadele edecek kapasiteye ulaşması için çalışma yapacaklarını da ifade etti.

"ABD yardımı yetersiz"

Telif hakkı AFP Getty

Kobani kantonunun dışişleri yetkilisi İdris Nassan, ABD’nin havadan silah yardımının yetersiz olduğunu, tanksavar ve zırhlı araçlara ihtiyaçları olduklarını söyledi.

BBC Türkçe muhabiri Çağıl Kasapoğlu’nun sorularını yanıtlayan Nassan, dün öğleden sonraki çatışmalarda YPG’nin, Kobani’nin doğu ve güneydoğusunda konuşlanan IŞİD’in ilerleyişine engel olduklarını, bunda da en çok coğrafi yapıyı iyi tanımalarının etkili olduğunu belirtti.

IŞİD’in ‘her gün yeni silahlar ve mühimmat elde ettiğini’ belirten Nassan, “Fakat YPG’nin direnişi özellikle sokaklarda çok güçlü. IŞİD, Kobani’nin dışında ağır silahlar kullanıyor ama Kobani içinde tank kullanmaları imkânsız” dedi.

“Kobani’de sivil kaldı mı?” sorusuna Nassan, “Evet, tabii ki, Kobani’nin içinde binlerce sivil var. Bazıları Kobani’den ayrılmayı reddediyor. Son dakikasına kadar orada olmak istiyorlar. Bazılarının da Türkiye’de yaşayabilecek durumları yok. Türkiye çok pahalı” yanıtını verdi.

Ankara’nın peşmergenin Türkiye’den Kobani’ye geçmesine onay vermesini ‘olumlu bir adım’ olarak gördüklerini ifade eden Nassan, “peşmergenin varlığının Rojava’nın demokratik özerklik yönetimine bir tehdit olacağına” dair yorumlar için ise “Peşmerge veya başkası, dışarıdan gelen her türlü yabancı gücün gelişi, Kobani’de demokratik özerklik yönetimiyle iş birliği halinde olacak” dedi.

Nassan, peşmergenin ne zaman ve nasıl geçeceğine ilişkin bir bilgiye sahip olmadığını ifade etti ve “Bu sadece Türkiye’nin bir açıklaması. Bizi bilgilendirdikleri zaman biz de bunu paylaşırız” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün yaptığı açıklamada, "Peşmergenin Kobani’ye geçmesi için yardımcı oluyoruz" demişti.