Kanada parlamentosunda silahlı saldırı paniği

Telif hakkı Reuters

Ottawa'daki Kanada parlamentosu yakınındaki Savaş Anıtı çevresinde ve daha sonra parlamento içinde ateş açılmasıyla büyük bir kaos yaşandı.

Bütün ayrıntılar açıklık kazanmadı ama polis yetkililerine göre birbirine yakın üç yerde ateş açıldı:Savaş Anıtı, Parlamento ve yakındaki küçük bir alışveriş merkezi.

Olay Savaş Anıtı'nda başladı. En az bir silahlı kişinin burada nöbet tutan askerlere ateş açtığı ve bir askeri yaraladığı bildiriliyor.

Telif hakkı Reuters

Görgü tanıkları daha sonra saldırganın koşarak parlamentoya girdiğini ve buradan da silah sesleri geldiğini anlatıyor.

Parlamento binası oda oda silahlı kişiyi aradığı söylenen polis tarafından kordona alınırken, bazı Kanadalı milletvekilleri silahlı kişinin öldüğüne dair twitler attılar.

Olay sırasında binada bulunan Senatör Jim Munson tanık olduklarını BBC'ye anlattı:

"Sabah komisyon odasındaydık. Güvenlikçiler geldi. Çıkın çıkın çıkın silahlı biri var dediler. Biz de alelacele komisyon odasından çıkıyorduk ki parlamento binası dışından bir kaç el silah sesi daha duyduk. Bazı arkadaşlar, parlamenterler odalarında seçmenleriyle görüşmeler yapıyordu. Onlar silah sesi bir yana barut kokusunu duymuşlar."

IŞİD'e karşı koalisyona katılacağını açıklamıştı

Olay Kanada'nın "terör tehdidi" düzeyini "düşük"ten "orta seviye"ye çıkarmasından bir kaç saat sonra meydana geldi.

Telif hakkı AFP

Pazartesi günü, yakınlarda din değiştirerek Müslümanlığa geçen bir kişi, arabasıyla iki Kanadalı askere çarpıp birini öldürüp diğerini yaraladıktan sonra polis tarafından öldürülmüştü.

Bu ayın başlarında Kanada IŞİD'e karşı Irak ve Suriye'de yürütülen hava saldırıları için ABD tarafından oluşturulan koalisyona katılmayı planladığını açıklamıştı.

İlgili haberler