Brezilya seçimlerinde zafer Dilma Rousseff'in

Telif hakkı Reuters

Brezilya'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda oyların yaklaşık yüzde 51 buçuğunu kazanan sol kanat lider Dilma Rousseff ikinci bir dönem görevde kalacak.

Roussef'i az farkla geriden izleyen ve siyasi yelpazede daha merkezde yer alan rakibi Aecio Neves oyların yaklaşık yüzde 48 buçuğunu aldı.

2010'dan bu yana iktidarda olan Dilma Rousseff, hükümetinin izlediği sosyal refah programı nedeniyle Brezilya'nın özellikle yoksul kesimleri nezdinde popülerliğini koruyan bir lider.

Seçimin ikinci turuna kalan her iki aday da Brezilya'nın ekonomik büyümesine hız vermek ve yoksullukla mücadele konularını öne çıkardı.

Muhabirler, gelir düzeyi yüksek Brezilyalıların daha ziyade Aecio Neves'e oy vermeyi tercih ettiğini söylüyor. Neves, son dört yıldır düşük seyreden büyümeyi yeniden canlandırarak Brezilya ekonomisini rayına oturtacağını vaadediyordu. Brezilya şu an teknik olarak resesyonda sayılıyor.

Sandıklardan galip çıkan Dilma Rousseff'in İşçi Partisi son12 yıldır Brezilya'da sürekli olarak iktidarda kalmayı başardı.

Rio de Janeiro'daki BBC muhabiri Julia Dias Carneiro, 1989'da askeri yönetimin ertesinde yapılan ilk doğrudan seçimlerden bu yana ülkenin ilk defa bu derece kutuplamış bir seçim kampanyasını geride bıraktığını söylüyor.

Kampanya süresince adaylar birbirine ağır suçlamalar yöneltti. Bu gerginlik sosyal medyaya Brezilyalı seçmenler arasındaki öfkeli tartışmalarla yansıdı.

Rouseff'in, Sosyal Demokrat Parti'den rakibi olan Aecio Neves, güneydeki Minas Gerais eyaletinde sekiz yıldır valilik yapıyordu.