Macaristan Başkonsolosluğu'na içinde toz bulunan zarf

Telif hakkı REUTERS

İstanbul Valiliği, Pazartesi günü Macaristan'ın İstanbul'daki Başkonsolosluğu'na içinde sarı toz bulunan şüpheli bir zarf gönderildiğini açıkladı.

Geçen hafta da İstanbul'da bazı ülkelerin başkonsolosluklarına benzer zarflar gönderilmişti.

Valiliğin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Bugün Macaristan Başkonsolosluğu'ndan da aynı olayla ilgili bir ihbar alınmış ve toza bulaşan personel ve mekanın dekontaminasyonu için ilgili birimlerimiz olay mahalline sevk edilmişleridir."

"Bahse konu ihbarda, 2 gündür Başkonsoloslukta personel bulunmadığı, bugün mesai başlangıcı ile birlikte gelen zarfları açtıkları anda bir zarfın içinden dökülen sarı tozla karşılaşıldığı beyan edilmiş olup bugünkü şüpheli zarfında 24 Ekim Cuma günü diğer Başkonsolosluklara gönderilen zarflarla aynı anda gönderildiği değerlendirilmektedir."

Cuma günü, İstanbul'daki Kanada, Belçika, Fransa, Almanya ve ABD başkonsolosluklarına içinde sarı toz bulunan zarflar gönderilmişti.

Hürriyet gazetesine konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sarı tozlarla ilgili araştırmada son aşamaya gelindiğini söyledi.

Müezzinoğlu, "Şarbon, veba ve sindirim sistemini bozan, çok zehirli ve öldürücü bir virüs olan Botalismus konusunu öncelikli olarak araştırdık. Bu üç virüse rastlanmadı. Son olarak da Tularemi virüsü konusu üzerinde duruyoruz. Bu da çıkmazsa zararsız toz olarak değerlendireceğiz. Bunun da sonucunu gün içinde alırız" dedi.

İlgili haberler