Tunus'ta seçimi laik parti kazandı

Telif hakkı AFP

Tunus'un en büyük laik partisi Nida Tunus, Pazar günü yapılan seçimleri önde tamamladı.

Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Bin Ali'in "Arap Baharı"nda devrilmesinin ardından 2011'de yapılan seçimleri kazanan ve bu yılın başlarına kadar iktidarda kalan İslamcı parti En Nahda yenilgiyi kabul etti.

Partinin üst düzey yetkililerinden Lütfi Zeytun, Reuters ajansına "Bu sonucu kabul ediyoruz. Seçimi kazanan Nida Tunus'u kutluyoruz" dedi.

Zeytun, En Nahda'nın da içinde yer alacağı bir ulusal birlik hükümeti kurulması çağrısında bulundu.

Ajans 217 sandalyeli yeni mecliste Nida Tunus'un 80, En Nahda'nın da 67 milletvekilliği elde ettiğini bildirdi.

Pazar günkü oylama, bu yıl başlarında onaylanan yeni anayasa çerçevesinde düzenlenen ilk genel seçimdi. Seçim kampanyasında ülkenin zorluk içindeki ekonomisi ve ulusal güvenlik sorunları ağırlık kazandı.

Sonuçlar, yeni hükümetin kurulabilmesi için koalisyon oluşturulması gerekeceğine işaret ediyor. Gelecek ay yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi de, kısa sürede bir hükümet kurulması olasılığını geciktirebilir.

Telif hakkı Reuters

2011 seçiminde, siyasette İslamın rolü ağırlık kazandıysa da, büyük ölçüde turizme bel bağlayan Tunus'ta, bu seçimde başta işsizlik olmak üzere ekonomik sorunlar ve İslamcı militanlarla süren çatışmalar öne çıktı.

Muhalifleri, En Nahda'nın iki daha küçük laik partiyle kurduğu yönetimin ekonomiyi kötü yönetttiğini, deneyimsiz olduğunu ve radikal İslamcılara karşı yeterince sert davranmadığını öne sürüyor.

En Nahda yönetimi geçen yıl iki muhalefet liderinin öldürülmesiyle doğan krizin ardından bu yılın başlarında istifaya zorlanmıştı.

İlgili haberler