Fransa'da çevrecinin ölümü ardından yeni protestolar

Telif hakkı AFP

Fransa'da tartışmalı bir baraj projesinin protestosu esnasında polisle çatışan çevreci eylemcilerden birinin ölmesi üzerine bugün ülkenin bir dizi kentinde güvenlik güçleri ile göstericiler arasında yeni çatışmalar yaşandı.

Savcılık, 21 yaşındaki Remi Fraisse'in ''patlamada aldığı yaralardan dolayı'' öldüğünü açıkladı.

Fransa'nın güneyindeki Albi kentinde meydana gelen çatışmalı gösterinin ardından Remi Fraisse'in öldüğü Pazar günü erken saatlerde anlaşıldı.

Fraisse'in ölümü Albi, Nantes ve Rennes kentlerinde yüzlerce kişi tarafından protesto edildi.

Paris, Brest ve Marseille kentlerinde de gösteriler düzenlendi.

Fransız medyası Nantes'da 600'ü aşkın göstericinin polis şiddetine karşı dayanışma sloganları atarak sokaklarda yürüdüğünü aktarıyor. Bazı vitrin ve camların kırıldığı ve polisin protestoculara karşı göz yaşartıcı gaz kullandığı bildiriliyor.

Nantes, 2012 yılından bu yana şiddet olaylarının yaşandığı bir dizi çevre eylemine sahne oldu. Göstericiler yetkililerin planladığı yeni bir uluslararası hava limanı projesine karşı çıkıyor.

Albi'de kent merkezinde toplanan ve ''Remi'yi unutmayacağız'' sloganları atan yaklaşık 1000 kişinin gösterisi sırasında da şiddet olayları çıktı.

Remi Fraisse'in ölümüyle sonuçlanan eylemde Fransa'nın güney batısındaki Tarn bölgesinde inşaatı planlanan Sivens barajı protesto ediliyordu.

Projeye muhalefet eden gruplar barajın çevreye zarar vereceğini söylüyor. Yetkililer ise barajın yerel ekonominin canlanması için gerekli olduğunu belirtiyorlar.

Cumartesi geç saatlerde yaklaşık 2000 kişinin katıldığı baraj karşıtı gösteri barış içinde başlamıştı. Fakat ilerleyen saatlerde çıkan şiddet olaylarında bir gösterici Remi Fraisse'in öldüğü ve yedi polis memurunun yaralandığı şiddet olayları çıktı.

Çevreciler molotof kokteyli atarken polis de göz yaşartıcı gaz ve ses bombası ile karşılık verdi.

Savcılık, ölen gencin sırtından aldığı yaraya kimin yol açtığının belirlenemediğini söylüyor. Fransız medyasında çıkan haberlerde ölümden polis suçlanmıştı.