Validebağ'da 'iş makinaları durdu'

Telif hakkı GOKHAN TAN

İstanbul Anadolu yakasındaki Validebağ kurusunun yanında bulunan yeşil alanda yapılmak istenen caminin inşaatının durdurulduğu belirtildi.

Kendilerini 'Validebağ Gönüllüleri' olarak adlandıran grup, bir haftayı aşkın süredir inşaatın mahkemeden çıkan yürütmeyi durdurma kararına karşın hukuksuz şekilde devam ettiğini savunarak bölgede nöbet tutuyordu.

İstanbul'un eski belediye başkanlarından Ali Müfit Gürtuna dün nöbet tutan protestoculara seslendi ve yapılan son görüşmelerden sonra iş makinalarının bugünden itibaren çalışmalarını durdurduğunu söyledi.

Tartışmalı yeşil alanın yanındaki Ata Konaklarında ikamet eden Gürtuna, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile görüştüğünü ve bir uzlaşıya varıldığını söyledi.

Üsküdar Belediyesi ise mahkemeden yürütmeyi durdurma kararının hangi alanla ilgili olduğuna dair bir yazı talep etti.

Mahkemeden yürütmeyi durdurma kararının hangi parsel hakkında olduğu bilgisi gelene kadarinşaat çalışmalarının durdurulacağı ifade edildi.

Validebağ Gönüllüleri ise Facebook sayfalarından yaptıkları açıklamada, "Coşkuyla karşılanan habere rağmen Yeşil Alan savunucuları ihtiyatı elden bırakmayacak ve gece nöbetlerine devam edeceklerdir" dendi.

İlgili haberler