Yargıdan Validebağ'da camiye vize

Telif hakkı ibb.gov.tr

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Validebağ korusunun yanındaki yeşil alana cami inşaatı için mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararına itiraz ettiklerini ve mahkemenin de kararı kaldırdığını söyledi.

"İstanbul 7'nci İdari mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma ve plan iptali kaldırıldı" diyen Topbaş, bölgenin 'cami yapılabilir bir hale' geldiğini savundu.

Yargının kararlarına uyulması gerektiğini söyleyen Topbaş, "Oradaki yapıyı mahkemenin vereceği karara göre beraberce yapabiliriz" dedi.

Projenin toplam 300 metrekarelik bir alanda yapılacağını belirterek "Öyle devasa bir cami değil, mahalle mescidi olacak" diye konuştu.

Nöbet 10'uncu gününde

Validebağ korusu yanındaki alanda inşaat yapılmasına karşı çıkan protestocular 10 gündür bölgede nöbet tutuyor.

Dün akşam saatlerinde bölgedeki Ata Konakları'nda oturan eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna göstericilere seslenmişve hem valiyle hem de belediye başkanıyla görüştüğünü belirterek 'inşaatın mahkeme kararı çıkana kadar durdurulacağını' söylemişti.

Validebağ Gönüllüleri adlı platform, inşaat yapılmak istenen alanın imar planında 'Yeşil alan' olduğunu belirtiyor ve bu bölgede herhangi bir yapılaşmanın hukuksuz olduğunu savunuyor.

Üsküdar Belediyesi ise söz konusu alanın Belediye'nin mülkiyetinde olduğunu belirterek cami ğprojesinin önünde bir engel bulunmadığını iddia ediyor.

İlgili haberler