Isparta'da midibüs şarampole yuvarlandı: 17 ölü

Telif hakkı DHA

Isparta'nın Yalvaç ilçesinde elma toplamaya giden işçileri taşıyan midibüs şarampole yuvarlandı. Kaza sonucu 17 kişi öldü, 28 kişi de yaralandı.

Kaza, bu sabah TSİ 07.00 sıralarında Yalvaç'ın Balkonak mevkisinde meydana geldi.

Yalvaç Kaymakamı Ahmet Altıntaş, ilk belirlemelere göre freni boşalan midibüsün yol kenarında istinat duvarına çarptığını açıkladı.

Altıntaş, kazadan dolayı üzüntü duyduklarını belirterek dile getirerek, "Cumhuriyet Başsavcılığımızın incelemeleri devam ediyor. Ölenlerin yakınlarına başsağlığı diliyorum" dedi.

Doğan Haber Ajansı (DHA) kazada ölenlerin sayısının 18'e çıktığını bildirdi. Ancak bu konuda henüz bir resmi bir açıklama yapılmadı.

'Günde 30-35 liraya çalışıyorlar'

Yine DHA'ya göre, bahçelerde elma toplayan işçilere, bahçe sahibi tarafından kişi başı 50-55 lira ödeniyor.

Bu paranın 20-25 lirasını işçileri bulan "dayıbaşı" adı verilen organizatörler ve ulaşım için kesiliyor.

Böylece işçilerin eline günde 30- 35 lira geçiyor.

'Balık istifi gibi yapmışlar'

Bölgeye giden CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya ise 22 kişilik araca 45 kişinin bindirildiğini söyledi. Akkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Denetim yok, insan değeri yok. 22 kişilik otobüse, 45 kişiyi sığdırmışlar, balık istifi gibi yapmışlar. 1999 model bakımsız bir midibüs ile insanları elma toplamaya götürmüşler. Ölenlerin 14'ü kadın emekçi, ikisi de erkek. Türkiye bu dramı ne kadar kaldıracak, denetim yok, bir şey yok."

Kaza sonrası, olay yerine giden ve sinir krizi geçiren işçi yakınlarına ise güvenlik güçleri ve sağlık ekipleri müdahale etti.

Cenazeler yakınları tarafından Yalvaç Devlet Hastanesi morgundan yakınları tarafından alındıktan sonra, Akşehir Kültür Merkezi önünde düzenlenecek törenin ardından defnedilecek.