'Kobani'de en az 100 IŞİD militanı öldürüldü'

Telif hakkı AFP

Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye'nin kuzeyindeki Kobani kenti ve çevresindeki çatışmalarda son üç günde en az 100 Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanının öldürüldüğünü bildirdi.

Suriyeli muhaliflere göre, böylece Kobani'de çatışmaların başladığı 16 Eylül'den bu yana ölen IŞİD militanlarının sayısı 576'ya yükseldi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ölenlerin 361'inin Kürt YPG (Halk Savunma Birlikleri) güçleri, 21'inin de sivil olduğunu duyurdu.

Gözlemevi'nden bugün yapılan açıklamada, Halep ve Rakka'dan gelen IŞİD militanlarının da Kobani'deki çatışmalara katıldıkları belirtildi.

Kobani'de IŞİD'e karşı savaşan YPG (Halk Savunma Birlikleri), PKK çizgisindeki PYD'nin (Demokratik Birlik Partisi) silahlı kanadı.

Kuzey Irak'taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin, IŞİD'le savaşmak üzere bölgeye gönderdiği peşmerge gücü ise dün akşam Türkiye sınırını geçerek Kobani'ye gitmişti.

"Kürtlere moral oldu"

Kobani Kantonu Eş Başkanı Enver Müslim Amerikan Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, peşmergenin gelişinin Kürtlere moral verdiğini söyledi.

Telif hakkı Reuters

Peşmergelerin, yanlarında makineli tüfekler ve tanksavar füzeleri ile Kobani'ye geçtikleri düşünülüyor.

ABD önderliğindeki koalisyon güçleri de IŞİD'e yönelik hava saldırılarıyla Kürtlere destek veriyor.

Amerikalı askeri yetkililer, Kobani ve çevresinde Perşembe ve Cuma günleri dört hava saldırısı düzenlediklerini ve ''IŞİD'e ait bina ile dört IŞİD mevzisini vurduklarını'' açıkladı.

İlgili haberler