Özkök ve Yalman: Balyoz'u basından öğrendik

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Anayasa Mahkemesi'nin " hak ihlali" kararı sonrası 236 sanığın yeniden yargılandığı "Balyoz Davası"nda önce eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ve eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman tanık olarak dinlendi.

Özkök ve Yalman, darbe planı ile ilgili bilgileri olmadığını söyledi.

İstanbul'da Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülmeye başlanan davada dinlenen ilk isim, Emekli Orgeneral Hilmi Özkök oldu.

Mahkeme Heyeti Başkanı Özlem Karaçam, Özkök'e "Öncelikle Suga, Oraj, Çarşaf ve Balyoz harekat planlarıyla ilgili bilginiz var mı? Bunu anlatın" dedi.

Özkök bu soruya "Bu planların hiçbirini duymadım. Özellikle Balyoz kelimesi bana çok yabancı geldi. Ancak basından duydum. Darbe planı yapıldığına dair bir duyum almadım" yanıtını verdi.

2003'te Genelkurmay Başkanı olduğunu hatırlatan Özkök, o dönem darbe planı yapıldığına dair bazı dedikodular olduğunu ancak bunların kimse hakkında dava açılacak, soruşturma açılacak kadar ciddi olmadığını söyledi.

Hilmi Özkök'ten sonra ise ifade sırası Aytaç Yalman'a geldi.

"Balyoz Planı ilgili hiçbir istihbarat almadım" diyen Yalman sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu davayla ilgili hiçbir belge ve bilgiye sahip değilim. Bu konuyu basına intikal ettikten sonra öğrendim. Ayrıca bu konuyla ilgili herhangi bir eylemim, bir girişimim, bir hareketin engellenmesi hususunda bir girişimim olmamıştır."

Karaçam'ın, "Balyoz Planı dışında, 'Oraj', 'Sakal', 'Çarşaf' ve 'Suga' planlarını duydunuz mu?" sorusuna Yalman'ın yanıtı, "Hayır duymadım" oldu.

Taraf gazetesindeki haberle başladı

"Balyoz", 2003 yılının Mart ayında 1. Ordu Komutanlığı'nda dönemin hükümetini devirmek için hazırlandığı iddia edilen askeri darbe planı.

20 Ocak 2010 tarihinde Taraf gazetesinde yayımlanan "Balyoz Harekât Planı" haberi üzerine başlatılan soruşturma sonucunda 361 sanık yargılandı.

Sanıklardan 237'si 21 Eylül 2012'de verilen kararla suçlu bulundu.

Çok sayıda sanık ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırıldı. Eksik teşebbüs nedeniyle cezalarda indirime gidildi.

Mahkûmiyet kararlarının büyük çoğunluğu 9 Ekim 2013'de Yargıtay tarafından onandı.

16 yıl hapis cezasına çarptırılan Kurmay Albay Murat Özenalp, 2 Mayıs 2014'te geçirdiği beyin kanaması sonucu öldü.

Anayasa Mahkemesi 18 Haziran 2014'te "Hak ihlali" kararı doğrultusunda 236 hükümlünün infazlarının durdurulmasına, tahliye edilmelerine ve yeniden yargılanmalarına karar verdi.

Yeniden tutuksuz yargılanan sanıklar arasında Hilmi Özkök ve Aytaç Yalman'ın yanı sıra; emekli Orgeneral Çetin Doğan, MHP İstanbul Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Oramiral Özden Örnek, emekli Orgeneral Bilgin Balanlı ve emekli Albay Dursun Çiçek de bulunuyor.

İlgili haberler