Suriye ve Irak'ta IŞİD'e 14 hava saldırısı

Telif hakkı EPA

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) öncülüğündeki koalisyon güçleri son iki günde IŞİD'in Suriye ve Irak'taki mevzilerine 14 hava saldırısı düzenledi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Pazar günü beş, Pazartesi günü de dokuz hedefin vurulduğunu açıkladı.

Kobani'de düzenlenen dört saldırıda, IŞİD'in bir muharebe mevzisinin hedef alındığı, bir IŞİD birliği ile iki binanın vurulduğu belirtildi. Deyr Ez Zavr yakınlarında düzenlenen hava saldırısında da IŞİD'e ait bir binanın tahrip edildiği aktarıldı.

Koalisyon uçakları Irak'ta da Beici ve Felluce'deki IŞİD mevzilerini, birliklerini ve araçlarını hedef aldı.

Koalisyona katılan Kanada, ilk hava saldırısını CF-18 savaş uçağıyla Felluce'ye düzenlemiş oldu.

Bu arada Singapur hükümeti de Pazartesi günü yaptığı açıklamada, havadan havaya yakıt ikmali için koalisyona Boeing KC-135R uçaklarıyla askeri destek verebileceğini duyurdu.

IŞİD, Irak'ta Sünni aşireti hedef aldı

Londra merkezli muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, koalisyonun Kobani ve çevresine düzenlediği hava saldırılarında '20 cihatçının öldüğünü' kaydetti.

Telif hakkı EPA

Peşmerge güçlerinin Türkiye üzerinden Kobani'ye geçmesiyle kentte çatışmalar da yoğunlaştı.

Geçen hafta sonu, YPG (Halk Savunma Birlikleri) ile ortak hareket eden Peşmerge güçleri, IŞİD'e ilk füze saldırısını düzenledi.

Pazartesi sabah erken saatlerde de YPG'nin Kobani'nin batısındaki dört köyün kontrolünü yeniden ele geçirdiğine dair haberler geldi.

Diğer yandan IŞİD, hafta sonu Irak'taki Sünni Elbu Nimr aşiretini hedef aldı.

IŞİD'in aşiret mensubu yüzlerce kişiyi öldürdüğü bildirildi. Fransız haber ajansı AFP'ye göre yetkililer IŞİD'in Irak'ın Anbar vilayetinde öldürdüğü aşiret üyelerinin sayısını 200 ila 258 arasında veriyor.

Irak İnsan Hakları Bakanlığı 322, bir aşiret lideri ise 381 kişinin öldürüldüğünü söylüyor.

İlgili haberler