Ukrayna'da ayrılıkçı seçime hükümet öfkesi

Telif hakkı Reuters

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ülkenin doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların denetimindeki bölgelerde Pazar günü yapılan "cumhurbaşkanlığı" ve "meclis seçimlerinin" ardından bugün güvenlik yetkilileriyle bir araya gelecek.

Televizyondan halka hitap eden Poroşenko, Donetsk ve Luhanks'ta yapılan seçimlerin "tüm barış sürecini" raydan çıkarabileceğini söyledi.

Seçimleri kazandığı açıklanan iki Rus yanlısı lider bugün yemin edecek.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği, seçimlerin gayri meşru olduğunu söylüyor. Rusya seçimlerin sonucunu tanıyacağını açıklamıştı.

Ukrayna'nın doğusunda Nisan'dan bu yana orduyla ayrılıkçılar arasında süren savaşta 4 binden fazla kişi öldü.

Telif hakkı AP

Ukrayna, Rusya'yı isyancıları silahlandırmakla suçluyor ve ülkeye askerlerini gönderdiğini öne sürüyor.

Moskova bu iddiaları reddediyor.

Ukrayna'nın doğusunda 5 Eylül'de ateşkes ilan edilmişti. Ancak o tarihten bu yana iki taraf da ateşkesi defalarca ihlal etti.

Çatışmalar, Rusya'nın Kırım'ı ilhakından bir ay sonra başladı.

'Seçimler maskaralık'

Cumhurbaşkanı Poroşenko konuşmasında Donetsk ve Luhansk'ta yapılan seçimleri "maskaralık" olarak niteledi ve halkın iradesini yansıtmadığını söyledi.

Sonucu tanımadıklarını yineleyen Poroşenko, bu seçimlerle Eylül ayında varılan Minsk Anlaşması'na aykırı davranıldığını kaydetti.

Ukrayna, Rusya, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı AGİT ve isyancıların onay verdiği anlaşma, görüşmeler yoluyla varılacak bir çözümün yol haritası olarak görülüyor.

Poroşenko bugün toplanacak Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyi'nde, isyancıların elindeki bölgelere özel statü tanıyan yasanın iptal edilmesini önereceğini açıkladı.

Ukrayna bu yasayı barış süreci çerçevesinde çıkarmıştı.

İlgili haberler