AB Dış Politika Şefi: Filistin devleti kurulmalı

Telif hakkı reuters

İtalya'nın eski Dışişleri Bakanı ve AB'nin yeni Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Filistin devletinin kurulması gerektiğini söyledi.

İsrail ve Filistin topraklarını ziyaret eden Mogherini bugün Gazze Şeridi’ndeki görüşmelerinin ardından yaptığı açıklamada "Bir Filistin devleti gerekiyor. Nihai amaç bu ve tüm AB’nin pozisyonu da böyle" dedi.

Kudüs'teki kutsal mekan Mescid-i Aksa konusunda yaşanan gerginlik devam ederken bölgeye giden Mogherini, Gazze’de son 6 yılda 3 kez savaş yaşandığının altını çizerek "Gazze halkı dördüncü bir savaşı kaldıramaz, dünya da buna tolerans gösteremez" diye konuştu.

'Harekete geçmeliyiz'

Mogherini, "Öylece oturup bekleyemeyiz. Oturup beklersek bu durum 40 yıl daha devam eder. Şimdi harekete geçmeliyiz" ifadelerini kullandı.

Öte yandan AB dış politika şefi, geçen ay İsveç’in Fİlistin’i devlet olarak tanıdığı hatırlatılarak AB’nin de aynı adımı atıp atmayacağı sorusuna cevaben, "AB’nin böyle bir yetkisinin olmadığını" söyledi. Mogherini, Filistin’in mevcut haliyle tanınmasından ziyade yeni bir Filistin devleti kurulmasının gerekliliğinden söz etti.

Mogherini, El Fetih ile Hamas arasındaki ayrılıklara da gönderme yaparak şunları söyledi: "Filistinlilerin, halklarının iyiliği için birlikte çalışmanın yolunu bulmasını umuyorum. Filistin ulusal otoritesinin Gazze’ye dönerek orayı yönetebilmesi için önemli bir rol oynayabiliriz. AB’nin Gazze’deki varlığı, Gazze Şeridi’nde yardım ve yeniden inşa çalışmaları açısından kritik önemde. Ancak bir Filistin devleti için siyasi ihtimal olmaksızın yeniden inşa çalışmaları önemli de olsa küçük bir adım olarak kalabilir."

Federica Mogherini geçen salı günü, aralarında İtalyan La Stampa gazetesinin de bulunduğu 5 Avrupa gazetesine yaptığı bir açıklamada da "Görev sürem dolmadan bir Filistin devleti var olursa mutlu olurum" demişti. 1 Kasım’da AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliği görevini üstlenen Mogherini’nin görev süresi 5 yıl.