Ermenek'te maden sahibi devleti suçladı

Telif hakkı EPA

Karaman'ın Ermenek ilçesinde 18 işçinin mahsur kaldığı maden işletmesinin sahibi Saffet Uyar avukatı ile birlikte Ermenek Cumhuriyet Savcılığı'na giderek teslim oldu.

DHA'ya göre, Uyar'ın avukatı Şeref Han, Ermenek Adliyesi önünde gazetecilere açıklama yaptı ve "Devletin burada ciddi hatasının olduğunu düşünüyorum" dedi.

Maden işletmesinin galerilerin tepesinde su dolu eski imalat galerileri olduğunu bilmediğini söyleyen Han, kanun gereği Nisan ayında üretim planlarının hazırlanıp Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne verildiğini, müdürlüğün ise bu plan çerçevesinde bir tehlike varsa "söz konusu işlemeyi uyarma ve o işletmenin tehlike geçinceye kadar imalatın durdurma sorumluluğu" vardır diyen Han, "Tepenizde su var, eski imalata gitmeyin, tehlike var diye niçin uyarılmadı" sorgulanması gerekir diye konuştu.

İşletmenin sudan "Haberdar olması mantıken de düşünülemez. Çok basit bir şey soracağım, tepenizde binlerce ton su olduğunu bilseniz hemen de patlayıp gelivereceğini ve bunların olacağını bilseniz, bütün mal varlığınızı, hayatınız boyunca bütün birikiminizi o suyun altına yatırır mısınız? Hayatınızı o suyun altına yatırır mısınız? " diye konuştu.

Han, Uyar için "Saffet Bey'in hayatı nereden bakarsanız bakın, bitti demek yeridir. Ekonomik olarak bitti, duygusal olarak bitti. 'Evlatlarım içeride' diyor" şeklinde konuştu.

CNN Türk televizyonunun haberine göre, Uyar, hakkında gözaltı kararı verilen 8 kişiden biri idi.

Maden ocağında Ekim ayı sonunda su baskını meydana gelmiş, baskın sırasında öğlen yemeği arasında olan ancak yemeklerini ocak içinde yiyen işçilerden 18'i mahsur kalmıştı. Ocakta su tahliyesi devam ederken ancak 2 işçinin cenazesine ulaşılabildi. İşçilerin cenazesi dün toprağa verildi.

Hakkında gözaltı kararı verilen 8 kişiden 7'si dün gözaltına alınmıştı. Sorguları devam eden yedi kişi arasında madende görevli yöneticiler ile mühendisler de var.

İlgili haberler