Katalonya'da gayriresmi bağımsızlık oylaması

Telif hakkı Reuters

Katalanlar, İspanya'dan ayrılma kararı için düzenledikleri gayri resmi referandumda sandık başında.

Haber ajansları oy kullanma merkezlerinin önünde uzun kuyruklar oluşmaya başladığını bildiriyor. Oylamaya katılmak için gelen bazı Katalanların sandıklarda oy kullanma işleminin başlamasını alkışlarla kutladığı söyleniyor.

İspanya yargısı oylamanın anayasaya aykırı olduğuna hükmetse de, özerk bölgenin lideri Artur Mar, oylamanın yapılacağını söyledi.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ise, oylamanın hiçbir geçerliliğinin olmadığını söyleyerek, Katalanları "aklıselime" davet etti.

BBC Avrupa muhabiri Chris Morris, birçok Katalanın kendilerini zaten İspanya devletine ait hissetmediğini söylüyor.

AFP'ye konuşan 16 yaşındaki Martin Arbaizar, Barselona'da bir okulda oy kullanma sırasında. Arbaizar "Oylama gayriresmi olsa da, asıl önemli olan sesimizi duymaları. Ne kadar çok insan oy kullanırsa, ne kadar çok ses çıkarırsak o kadar iyi" diyor.

7.5 milyonluk nüfusu ile Katalonya refahı yüksek bir bölge. Katalanlar İspanya ekonomisine geri aldıklarından daha fazla katkı sunuyor ve ekonomik ve kültürel ayrılıklar Katalan milliyetçiliğini güçlendiren unsurlardan.

Anayasaya "aykırı"

İspanya Anayasa Mahkemesi bu hafta gayri resmi referandumun anayasaya aykırı olduğuna hükmetti ancak bu Katalan lider Artur Mar'a geri adım attırmadı.

Mar İspanya hükümetini kast ederek "Ne yapacaklar bilmiyorum, ama en küçük bir aklıselime sahiplerse, herhangi bir adımları demokrasiye ve temel haklara doğrudan bir saldırı olacaktır" diye konuştu.

İlgili haberler