'1 milyondan' fazla Katalan oy verdi

Telif hakkı Getty

Katalanlar, İspanya'dan ayrılma kararı için düzenledikleri gayri resmi referandumda sandık başında.

Haber ajansları oy kullanma merkezlerinin önünde uzun kuyruklar oluşmaya başladığını bildiriyor. Oylamaya katılmak için gelen bazı Katalanların sandıklarda oy kullanma işleminin başlamasını alkışlarla kutladığı söyleniyor.

Katalan hükümetine göre öğle saatleri itibarıyla oylamaya katılan insan sayısı 1 milyonu geçmişti.

İspanya yargısının anayasaya aykırı olduğuna hükmettiği oylamayı 40 bin gönüllü Katalan organize ediyor.

Oylamayı takip eden BBC muhabiri Patrick Jackson, oy kullanmaya gelenlerin çoğunun tercihlerini bağımsızlıktan yana kullandığını ancak 'hayır' oyu verenlerin de olduğunu söylüyor. 'Hayır' oyu verenler Madrid' yönetimi altında kalmak için oy kullansalar da, sandık başıan gelmelerini Madrid'in inatçılığna karşı bir cevap olarak anlamlandırıyor.

Katalonya özerk bölgesinin lideri Artur Mar, yargı kararına rağmen oylamanın yapılacağını söylemişti.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ise, oylamanın hiçbir geçerliliğinin olmadığını söyleyerek, Katalanları "aklıselime" davet etmişti.

Bu arada Barselona'da toplana bir grup sağ görüşlü İspanyol, Katalan bayrağı yakarak oylamayı protesto etti.

BBC Avrupa muhabiri Chris Morris, birçok Katalanın kendilerini zaten İspanya devletine ait hissetmediğini söylüyor.

AFP'ye konuşan 16 yaşındaki Martin Arbaizar, Barselona'da bir okulda oy kullanma sırasında. Arbaizar "Oylama gayriresmi olsa da, asıl önemli olan sesimizi duymaları. Ne kadar çok insan oy kullanırsa, ne kadar çok ses çıkarırsak o kadar iyi" diyor.

7.5 milyonluk nüfusu ile Katalonya refahı yüksek bir bölge. Katalanlar İspanya ekonomisine geri aldıklarından daha fazla katkı sunuyor ve ekonomik ve kültürel ayrılıklar Katalan milliyetçiliğini güçlendiren unsurlardan.

Anayasaya "aykırı"

İspanya Anayasa Mahkemesi bu hafta gayri resmi referandumun anayasaya aykırı olduğuna hükmetti ancak bu Katalan lider Artur Mar'a geri adım attırmadı.

Mar İspanya hükümetini kast ederek "Ne yapacaklar bilmiyorum, ama en küçük bir aklıselime sahiplerse, herhangi bir adımları demokrasiye ve temel haklara doğrudan bir saldırı olacaktır" diye konuştu.

İlgili haberler