Band Aid 30: Şarkıcılar bu sefer Ebola için bir araya gelecek

Telif hakkı l

İrlandalı müzisyen Bob Geldof, Band Aid yardım grubunu dördüncü kez canlandırmak için kolları sıvadı.

Band Aid adıyla müzisyenler ilk olarak 1984'te kayıt yapmış, yardım kampanyaları için 'Do They Know It's Christmas' (Noel'in geldiğini biliyorlar mı) şarkısını seslendirmişlerdi.

Bob Geldof, şarkıcı Midge Ure ile dayanışma içinde, tanınmış sanatçıları yeni bir yardım single'ı için aynı çatı altında buluşturmayı planlıyor.

Şarkının arkasındaki isimlerin, hangi sanatçıların kayda katılacağını bugün açıklaması bekleniyor.

One Direction da grupta

Bob Geldof ve Midge Ure, ilk olarak 1984'te dünyaca ünlü bir grup müzisyeni buluşturmuş ve Etiyopya'daki açlıkla mücadeleye destek için 8 milyon sterlin değerinde bağış toplanmıştı.

"Do They Know It's Christmas" parçası, farklı isimlerin de katılımıyla 1989 ve 2004 yıllarında tekrar kaydedilmişti.

Geldof ve Ure, grubun 30. yılı için günümüzün popüler müzisyenlerinden One Direction, Ed Sheeran ve Sam Smith gibi yıldızları bir araya getirme amacında.

Band Aid 30 adıyla stüdyoya girecek olan bir grup sanatçı, bu sefer Afrika'nın batısındaki Ebola salgını için bağış toplayacak.

Parçanın ilk versiyonunda George Michael, U2'nun solisti Bono, Duran Duran ve Bananarama gibi bir çok ünlü ismin sesini duymuştuk.

Londra ve Philadelphia'da yapılan kıtalar arası canlı yardım konserlerinde 40 milyon sterlinden fazla para toplanmıştı.

Band Aid, 1989'da tekrar vücut bulmuştu. Prodüktörlüğünü SAW ( Stock Aitken Waterman) üçlüsünün yaptığı single'a Kylie Minogue, Jason Donovan ve Sonia gibi zamanın popüler sanatçıları eşlik etmişti.

Şarkının 20. yılını temsil eden Band Aid 20 ise, Coldplay, Dizzee Rascal, Ms Dynamite, Will Young ve Robbie Williams gibi yıldızları ağırlamıştı.

İlk kayıtta da yer alan Bono, Sir Paul McCartney ve George Michael, bu dayanışma için grupta tekrar bir araya gelmişti.

O dönem Band Aid 20, Sudan'ın sorunlu bölgesi Darfur için bağış toplamıştı.

İlgili haberler