Esad: BM'nin Halep planı incelemeye değer

Telif hakkı Reuters

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Birleşmiş Milletler tarafından sunulan Halep ateşkes planını inceleyeceğini söyledi.

BM'nin Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura tarafından sunulan planda insani yardım amacıyla, çatışmaların bölge bölge dondurulması çağrısı var.

Devlet başkanlığından yapılan açıklamada önerinin Halep'te güvenliğin sağlanması açısından "incelenmeye değer" olduğu belirtildi.

Suriye'deki iç savaşın en kötü etkilediği bölgelerden biri Halep.

İsyancılar ve hükümete bağlı güçlerin bölge bölge hakimiyet savaşı verdiği kente Suriye uçaklarının yaptığı düzenlı bombardımanlarda da çok sayıda sivilin öldüğü düşünülüyor.

İç savaş dördüncü yılına girerken can kaybı 200 bini aştı.

Başbaşa görüştüler

Bu özel göreve getirildiği Temmuz ayından bu yana Suriye'yi ikinci kez ziyaret eden BM temsilcisi de Mistura, ateşkes konusundaki önerilerini Şam'da Devlet Başkanı Esad'a bizzat iletti.

Yerel ateşkesler ya da "çatışmanın aşamalı olarak dondurulduğu bölgeler" önerisi, Suriye'nin başka bölgelerinde bir ölçüde uygulanabilmişti.

Telif hakkı epa

Şimdi de Mistura bu önerinin Halep'te faydalı olabileceğini söylüyor.

Suriye devlet ajansı Sana, Beşar Esad'ın "Mistura'nın girişimini Halep'te güvenliğin yeniden tesisi amacıyla incelemeye ve denemeye değer bulduğunu" bildirdi.

Halep 2012 yılının Temmuz ayından bu yana tam bir savaş alanı. Geçen yıl Suriye hava kuvvetleri hemen her gün kenti bombaladı ve çok sayıda sivil öldü.

Daha önceki BM temsilcileri hükümetle isyancı gruplar arasında kalıcı bir ateşkes sağlamayı başaramamıştı.

Hükümet bu savaşta giderek bölünüp parçalara ayrılan muhalif güçlerle çatışıyor.

Nusra Cephesi ve IŞİD gibi gruplar sadece hükümet güçleriyle değil kendilerinden başka muhalif güçlerle de çatışıyorlar.

İç savaş bu yıl daha da büyüdü ve ABD öncülüğündeki koalisyon IŞİD'e karşı yürüttüğü hava saldırılarını Irak'ın yanısıra Suriye'nin kuzeyinde, özellikle Rojava'da da sürdürüyor.

İlgili haberler