Batı Şeria'da Filistinli bir genç öldürüldü

Telif hakkı epa

İşgal altındaki Batı Şeria'da İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 22 yaşında bir Filistinli vurularak öldürüldü.

Olayın güneydeki El Halil kenti yakınlarında meydana geldiği bildiriliyor.

Filistinli doktorlar İmad Jawabreh adındaki Filistinlinin göğsünden vurulduğunu söylüyorlar.

Son günlerde İsrail ile Filistinliler arasındaki gerilim çeşitli olaylarla tırmanıyor.

Son haftalarda yaşanan tırmanışı dün de Batı Şeria yakınlarındaki bir Yahudi yerleşimi yakınlarında ve Tel Aviv'de meydana gelen iki ayrı bıçaklı saldırıda bir kadın ve bir İsrail askerinin öldürülmesi izlemişti.

Kriz toplantısı

Bugün El Halil yakınlarında 150 kadar Filistinli genç ile İsrail askerleri karşı karşıya geldi. İsrail ordusu olayın Filistinlilerin gelip geçen İsrail araçları ve askerlerine taş ve molotof kokteyli atması üzerine çıktığını iddia ediyor.

AFP ajansına göre, İsrail ordu sözcüsü, askerlerin grubu dağıtmak için önce kitle dağıtma yöntemlerini kullandığını daha sonra göstericilerin belden aşağısını hedef alarak ateş ettiğini söylüyor.

İsrail medyası hükümetin tırmanan gerilimi görüşmek üzere bir kriz toplantısı yaptığı haberlerine yer verdi.

Hafta sonu neler olmuştu?

Geçtiğimiz hafta sonunda da, İsrail polisinin bıçakla kendilerine saldırdığını söylediği genç bir Filistinliyi ateş ederek öldürmesi ardından olaylar tırmanmıştı.

İsrail topraklarında nüfusu ağırlıkla Filistinlilerden oluşan kasaba ve bölgelerde Filistinliler öfkeli gösteriler yaparak polise taş atmışlardı.

Bunu Kudüs'de Filistinlilerin araçlarını yayaların üzerine sürerek 4 kişinin ölümüne yol açtıkları iki ayrı saldırı izlemişti.

Geçen ay sonunda da önde gelen bir sağcı Yahudi Kudüs'de vurularak öldürülmüş onu öldüren Filistinliyi de polis vurmuştu.

'Filistin'e gitsinler'

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu İsrail'e yönelen "terörizmin" yenileceğini söylemiş ve İsrail devletini tanımayan İsrail vatandaşlarına gidip Filistin topraklarında yaşamaları çağrısı yapmıştı.

Filistinliler, son gerginliğin temelinde İsrail'in Doğu Kudüs'deki yahudi yerleşimlerini genişletme yönündeki yeni planları ile Kudüs'de Müslümanlar için önemli kutsal mekanlarda ibadet haklarının kısıtlanmasına ilişkin Yahudi kampanyalarının yarattığı rahatsızlığın yattığını söylüyorlar.

İsrail Başbakanı Netanyahu ise hem Filistin Özerk Yönetimi Lideri Mahmud Abbas hem de Gazze yönetimindeki Hamas'ı şiddeti teşvik etmekle suçluyor.

İlgili haberler