Ermenek madeninin işletmecisi tutuklandı

Telif hakkı EPA

Karaman'ın Ermenek ilçesinde madende meydana gelen su baskınında 18 işçinin mahsur kalmasıyla ilgili olarak adliyeye sevk edilen beş kişi tutuklandı. Tutuklananların arasında maden ocağını işleten Saffet Uyar da var.

Anadolu Ajansı'na göre tutuklanan diğer kişiler arasında maden sahasının ruhsat sahibi ile, işletme müdürleri ve maden mühendisi de var. İş güvenliği uzmanı ile diğer iki maden mühendisi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Zanlılar "Bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermekle" suçlanıyor.

Maden işletmecisi Saffet Uyar'ın avukatı Şeref Han ise daha önce basına yaptığı açıklamada olayda devletin ihmali olduğunu söylemiş ve maden genel müdürlüğünün yandaki eski ocakta su olduğunu ve baskın riskine karşı madeni uyarmadığını iddia etmişti.

Doğan Haber Ajansı'na göre tutuklanan maden işletme müdürü Yavuz Özsoy'un ifadesinde, ocakta zaman zaman su sızıntısının olduğunu, bunun tatlı su (yeraltı suyu) olup olmadığı içerek kontrol ettiklerini söylediği öğrenildi.

Ocakta mahsur kalan işçilerden henüz sadece ikisinin cenazesine ulaşılabildi. Madendeki su baskını Ekim ayı sonunda meydana gelmişti.

İlgili haberler