Telegraph: Papa'ya Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı boykot çağrısı

Telif hakkı AFP

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, Türkiye'deki Mimarlar Odası'nın Papa Francis'e, Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı ziyaret etmeme yönünde yaptığı çağrıyı haberleştirdi.

Roma'dan yazılmış haberde Türk mimarların Papa'ya 1000 odalı yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı boykot etme çağrısı yaptığı aktarılıyor.

Daily Telegraph bu nedenle Papa'nın bir diplomatik ikilemle karşı karşıya olduğunu yazıyor.

Haberde özetle şu ifadelere yer veriliyor:

"Papa İstanbul ve Ankara'ya üç günlük bir ziyaret gerçekleştirecek. Papa'nın bu ziyarette İslamcı aşırıcılık ve Suriye ile Irak'ta Hıristiyanlara zulmü dile getirmesi bekleniyor."

"Papa 28 Kasım'da Ankara'ya varacak ve Vatikan'ın resmi seyahat programına göre, karşılama töreni ve Erdoğan'la buluşmak üzere doğrudan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na geçecek."

"Türkiye'deki Mimarlar Odası Papa'dan planlarını değiştirmesini istedi. Mimarlar Odası, Papa'nın Versailles Sarayı'ndan üç kat büyük bu sarayı ziyaret ederse yasadışı bir yapıyı meşrulaştıracağını söyledi. Mimarlar Vatikan'a bir mektup göndererek Papa'ya davete katılmama çağrısı yaptı."

"Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş konuyu tartışmak üzere Vatikan yetkilileriyle bir toplantı talebinde bulundu."

Haberde yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın 348 milyon dolara mal olduğu aktarılıyor.

Daily Telegraph, "Cumhurbaşkanlığı Sarayı birçok Türk tarafından tarafından israf ve Erdoğan'ın giderek artan otokrat yönetiminin sembolü olarak görülerek kınandı" diye yazıyor.

Gazete, Türkiye'deki çevrecilerin, yapının, Ankara'daki az sayıdaki yeşil alanı tahrip ettiğini söylediğini aktarıyor.

İlgili haberler