HDP: Çözüm süreci devam ediyor ama takvim, harita yok

Baluken, Buldan ve Önder Telif hakkı AFP

HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken, Pervin Buldan ve İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

HDP'nin İmralı heyetini oluşturan Baluken, Buldan ve Önder, çözüm sürecinde yaşanan tıkanıklığın aşılması için hükümetle yaptıkları görüşmelerden olumlu izlenim edindiklerini açıkladı.

İmralı Adası'nda PKK lideri Abdullah Öcalan'la görüşmek için 3 Kasım'dan bu yana Adalet Bakanlığı'ndan izin bekleyen HDP heyeti, çözüm sürecinin devam edeceğini söyledi.

Heyet, Çözüm Kurulu ile yaptıkları görüşmenin detayları hakkında ise bilgi vermedi.

Arınç'a yanıt

İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder "Hükümete verilen bir süre var mı?" şeklindeki soruya, "Bir takvim vermek istemiyoruz. Hükümet, bu meseleyi ciddiye alacak ve adım atacaktır. Görüşmelerin kaldığı yerden devam etmesi gerekiyor. Sanırım hükümet durumun bu yöndeki ağırlığını kavrayacaktır" diye yanıt verdi.

Hükümetle dün yapılan görüşmelerde yeni yol haritasının konuşulup konuşulmadığı yönündeki soruyu ise HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken yanıtladı.

Baluken kendileriyle detaylı bir yol haritasının paylaşılmadığını aktardı. Baluken, "Sürecin hızlandırılması, tıkanıklıkların aşılması için karşılıklı irade beyanının gerçekleştiği somut bir durum ortaya çıktı" dedi.

HDP İmralı Heyeti'ne, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, Öcalan'a "sekreterya kurulmayacağı" yönündeki açıklamaları da anımsatıldı.

Sırrı Süreyya Önder bu yöndeki soruyu da "Sayın Arınç sanırım eksik bilgiye dayalı açıklama yaptı. Bu bugün kararlaştırılmış bir mutabakat değildir. Bu, üzerinde spekülatif tartışmalar yürütecek bir konu değil. Bir müzakere yürütüyorsanız bir insanla onun çalışma koşullarını ve çalışma etkinliğini sağlamak zorundasınız. Bu insani aynı zamanda zorunlu bir durumdur. Bu mutabakat daha önce vardı" diye yanıtladı.

Çözüme genel seçim gölgesi

Hükümetin milliyetçi oyları almak için 2015 seçimlerini beklediğine yönelik iddiaların hatırlatılması üzerine Önder, "Seçim meselesi ve milliyetçi oylar meselesi oluşturulmuş yanlış bir algıdır" değerlendirmesi yaptı.

Önder "Bu ülkede eğer faşist değilse hiç bir siyasal düşüncenin barışı sağlayan siyasal yapılara desteğini azaltacağına inanmıyorum. Barışı sağlamak niye bir iktidara veya partiye oy kaybettirsin? Seçimden önce mi sonra mı tartışması abesle iştigaldir. Barış, hemen şimdi" dedi.

"Görüşmede silahsızlanma bir şart olarak gündeme geldi mi?" sorusuna Önder, "Hükümetin tartışmayı buradan başlatması doğru değil. Bizim silahlı birliklerimiz yok. Bu, HDP silahları bıraksın demeye denk düşer" diye cevap verdi.

Heyete, KCK Yürütme Konseyi Başkanı Cemil Bayık'ın, Yurt gazetesine verdiği röportajda, "AKP'nin çözüm amacı yok, fayda sağlamaya çalışıyor." yönündeki değerlendirmeleri de soruldu.

Sırrı Süreyya Önder "Oradan bakınca bu gerçeklik böyle gözüküyor. Bizim açımızdan farklı değil. Biz, sivil bir yapılanmayız. PKK, silahlı bir yapılanma. Farklılıklar olabilir. Ama bu belirleme doğru bir belirlemedir. İşin ciddiyeti kavranamadı." diye konuştu.

HDP'nin İmralı Heyeti'ne, "Süreci Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Ben başlattım' diyor. Süreci kim başlattı?" sorusu da yöneltildi.

Bu soruya yanıt veren Önder, "Süreci başlatan kuşkusuz Sayın Öcalan'dır, onun iradesi olmadan siyasi bir güç ne yapabilir? Ama bu şeref Sayın Cumhurbaşkanı'na ait olsun, bir an önce gereklerini yerini getirsin" dedi.