İsrail Harem-üş Şerif'teki yaş kısıtlamasını kaldırdı

Telif hakkı reuters

İsrail, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin bölgede yaptığı görüşmelerin ardından Doğu Kudüs'teki Harem-üş Şerif'e 50 yaş altı Filistinlilere aylardır uyguladığı giriş yasağını kaldırdığını duyurdu.

Aşırı sağcı Yahudiler'in, Yahudiler tarafından da kutsal kabul edilen mekanda ibadet etme hakkı için başlattıkları kampanya şiddet olaylarına neden olmuş ve bölgedeki gerilimi arttırmıştı.

Bölgedeki gerilimin yükselmesi üzerine ABD Dışişleri Bakanı John Kerry dün Ürdün'de taraflarla bir dizi görüşme yaptıktan sonra güven arttırıcı önlemler alınacağını açıklamış, ancak ayrıntı vermemişti.

İsrail Polis Sözcüsü Mickey Rosenfeld Cuma namazına tüm yaştan erkeklerin girişine izin verileceğini söyledi. Rosenfeld ayrıca güvenlik önlemlerinin de arttırıldığını vurguladı.

Yahudilerin Tapınak Dağı dediği Haram-üş Şerif, Yahudiliğin en kutsal yeri. Harem-üş Şerif'te yer alan Mescid-i Aksa da, İslam dinindeki en kutsal kabul edilen üçüncü ibadet yeri.

'Ciddi usülsüzlükler'

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu birçok kez Yahudiler'in Harem-ü Şerif'i ziyaret etmesine izin veren, ancak ibadet etmelerini engelleyen statükoyu değiştirmeye niyeti olmadığını söylemişti.

Ancak Netanyahu'nun verdiği güvenceler, Harem-üş Şerif'teki gerilimin yanı sıra İsrail hükümetinin işgal altındaki Filistin topraklarında yürüttüğü Yahudi yerleşimlerini genişletme politikasına da kızan Filistinlilerin öfkesini dindiremedi.

Bu arada İsrailli bir insan hakları kuruluşu Doğu Kudüs'teki Filistinli göstericilerin düzenlediği eylemleri dağıtan İsrail polisini 'ciddi üsülsüzlükler' yapmakla suçladı.

İlgili haberler