'FIFA'nın Katar ve Rusya'yı aklayan raporu hatalı'

Telif hakkı Getty

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin (FIFA) 2018 ve 2022 Dünya Kupalarının adaylık süreciyle ilgili yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasını yürüten Michael Garcia, dünya futbolunu yöneten kuruma tepki gösterdi.

Garcia, iki turnuvanın ev sahibi Rusya ve Katar'ı aklayan raporun "eksik ve hatalı" olduğunu, tespitlerinin "saptırıldığını" söyledi.

42 sayfalık raporun bu sabah yayınlanmasından birkaç saat sonra bir açıklama yapan Garcia, FIFA'nın dosyayı kapatma kararını temyize götüreceğini açıkladı.

FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke, Garcia'nın kararına şaşırdığını söyledi.

Amerikalı eski federal savcının yürüttüğü soruşturma iki yıl sürmüştü.

FIFA'nın bağımsız kurumlarından Etik Komitesi ise soruşturma sonucu 2018 ve 2022 Dünya Kupalarının ev sahiplerinin değişmeyeceğini açıklamıştı.

Raporda İngiltere ve Avustralya Futbol Federasyonlarının bazen adaylık kurallarını çiğnediklerinin tespit edildiği vurgulanmıştı.

İngiltere 2018, Avustralya ise 2022 Dünya Kupası'na talip olmuş ancak iki ülkede geçen yıl Aralık ayında yapılan oylamaları henüz ilk turda kaybetmişlerdi.

Tarih belirsizliği

Katar'da yapılacak 2022 Dünya Kupası'nın tarihi ise belli değil.

Telif hakkı Getty

FIFA turnuvanın hava sıcaklığının çok yüksek olduğu Haziran ve Temmuz aylarında yapılmasını istemiyor.

Organizasyonu yolsuzluk ve rüşvet sonucu aldığına yönelik iddiaları reddeden Katar ise stadyum inşaatlarında da çalışan yabancı göçmen işçilere yönelik sert kuralları nedeniyle de sık sık eleştiriliyor.

İlgili haberler