HDP heyeti: İmralı ziyareti için net tarih veremiyoruz

Halkın Demokrasi Partisi'nin Abdullah Öcalan ile temasları sürdüren heyeti, bugün Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile 1 saate yakın süren bir görüşme yaptıktan sonra en kısa zamanda yeniden İmralı'ya gitmeyi beklediklerini ancak net bir tarih veremediklerini açıkladı.

HDP İmralı Heyeti, Öcalan'la son görüşmesini 22 Ekim'de yapmıştı. Yeni bir görüşmenin gerçekleşmesi için 5 Kasım'da hükümete başvuruda bulunmuş, görüşmenin gecikmesini süreçle ilgili bir tıkanmanın işareti olarak yorumlayanlar olmuştu.

Hükümet adına Başbakan Ahmet Davutoğlu'na vekalet eden yardımcısı Yalçın Akdoğan ile "daha çok tıkanan diyalog kanallarının açılması ve var olan sorunlarla ilgili kalıcı çözüm" konularının görüşüldüğünü söyleyen HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder'den oluşan heyet görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Heyet adına sorulara cevap veren Grup Başkanvekili İdris Baluken, gazetecilerin çözüm sürecinin geleceğine ilişkin sorusuna "kesintisiz sürecek" şeklinde yanıt verdi.

İzleme heyeti

İdris Baluken, Abdullah Öcalan'ın ne zaman ziyaret edileceği konusundaki bir soruyu, "Gidiş takvimiyle ilgili net bir tarih veremiyoruz. Görüşmelerimiz devam ediyor. Görüşme takvimi bittikten sonra İmralı’ya gidişte bir sıkıntı yok. Heyetimizin İmralı’ya gitmesi ve orada toplantıları gerçekleştirerek kamuoyunu bilgilendirmesi önünde herhangi bir engel yok" dedi.

Baluken heyetin genişlemesi konusunun da ele alındığını söyleyerek bu konudaki bir soruyu "Bütün bunları konuşuyoruz. Heyetimizin genişlemesi ile ilgili hükümet kanadında bize ifade edilen herhangi bir çekince yoktur. Önümüzdeki günlerde detaylar netleşirse sizinle paylaşırız" diye yanıtladı.

Baluken hükümetin getirdiği "izleme heyeti" önerisiyle ilgili olarak ise "İzleme heyetiyle ilgili fikir alış-verimiz oldu. Bu konuda aramızda herhangi bir çelişki yok. Bir an önce görev almasını çok olumlu karşılıyoruz. Türkiye'de layıkıyla yapacak sürece katkı sunacak, kalıcı barışı inşa edecek çok değerli insanlarımız, akademisyenlerimiz var, yazarlarımız var bu konuda istişare ediyoruz. Görüş ayrılığımız yok" ifadelerini kullandı.

'Silahsızlanma çağrısı'

Öcalan'ın Mart ayından silah bırakma çağrısı yapacağı yolundaki haberlerle ilgili bir soruyu yanıtlarken ise İdris Baluken, Süreçle ilgili görüşülen konu başlıklarından biridir. Ama olayı salt o başlık üzerinde değerlendirmek doğru olmaz. Hepimizin çabası gerekli müzakere koşullarına bir an önce girilmesidir. Süreç müzakere aşamasında hızlanırsa bütün konu başlıkları değerlendirilir" diye ekledi.

İlgili haberler