'Türkiye modern kölelikte 105'inci'

Telif hakkı Associated Press

Avustralya merkezli insan hakları kuruluşu Walk Free tarafından yayımlanan "Küresel Kölelik Endeksi'nde Türkiye 105'nci sırada yer aldı. 167 ülkenin yer aldığı raporda Türkiye'de 190 bin kadar kişinin kölelik koşullarında çalıştırıldığı öne sürüldü.

Örgütün araştırması, modern dünyada "köleliğin" hâlâ devam ettiğine işaret ediyor.

Kuruluşun yayımladığı raporda, insan haklarına aykırı çalışma koşullarına gönderme yapılarak, dünya genelinde yaklaşık 36 milyon kişinin "köle" olarak çalıştırıldığı belirtildi. Bu sayı, dünya nüfusunun bin'de beşine karşılık geliyor.

Walk Free'nin bu yıl yayımlanan Küresel Kölelik Endeksi'ne göre en çok "köle" Hindistan’da.

Moritanya ise nüfusuna oranla en fazla 'kölenin' bulunduğu ülke.

Çalışmada kölelik terimi, insanların esaret altında tutulduğu ve başka birinin malı gibi muamele gördüğü geleneksel anlamının dışında kullanılıyor.

Araştırmaya göre 'kölelik', zorla ya da borçlandırılarak çalıştırılanları, insan kaçakçılığı kurbanlarını, para karşılığı seks işçiliği yapanları, zorla ya da hizmet ettirilmek için evlendirilen insanları kapsıyor.

Küresel Kölelik Endeksi'nin ortaya koyduğu tahmin, modern köleliğin boyutunu belirlemeye yönelik daha önceki çalışmalardakinden daha yüksek.

'Harekete geçme zamanı'

Telif hakkı n

Walk Free, araştırma yapılan 167 ülkede köleliğin varlığına dair kanıtlar bulduğunu söylüyor.

Çalışmaya göre, Hindistan’da 14 milyondan fazla insan "köle" olarak çalıştırılıyor.

Araştırmada, kölelik üzerine daha geniş çaplı uluslararası işbirliği çağrısı yapılıyor ve dünya genelinde insan kaçakçılığının cezasının ağırlaştırılmasına yönelik yasal düzenlemeler yapılması isteniyor.

Raporda, uluslararası şirketleri, üretim yaptırdıkları ülkelerde ucuz işçi çalıştırılmasının önüne geçmeye zorlayacak yasalar çıkarılması çağrısı da yer alıyor.

İlgili haberler