Afrin kantonu lideri: Türkiye, Afrin'e kapı açsın

Telif hakkı Rengin Arslan

KCK eş başkanı Cemil Bayık'ın, El Nusra'nın Afrin'e doğru yöneldiğini söylemesinin ardından gözler, Rojava olarak adlandırılan bölgedeki üç kantonundan biri olan bu Afrin'e çevrildi.

KCK lideri, son haftalarda ılımlı isyancı grupları yenilgiye uğratan Nusra Cephesi örgütünün Afrin'e doğru ilerlediğini söylemişti.

Afrin kantonu lideri Hevi Mustafa ise temaslarda bulunmak üzere bir süredir Türkiye'deydi.

Yaklaşık 1 milyon 200 bin kişinin yaşadığı tahmin edilen kantonun lideri Mustafa, özellikle insani ve gıda yardımları için Türkiye'nin Afrin'e kapı açması yönündeki taleplerini Türk yetkililere ilettiklerini söyledi.

Türkiye'de yaptığı görüşmelerin ayrıntılarıyla ilgili bilgi vermek istemeyen Mustafa, Türkiye hükümeti yetkilileri ile görüşme taleplerini ilettiklerini söyledi.

Mustafa, "Umut ediyoruz ki Türkiye demokratik özerklik kanton yollarıyla bizi tanısın ve komşuluk ilişkilerimiz iyi olsun ve bizden korkmasınlar. Biz komşularımızla düşmanlık yapmıyoruz" dedi.

Şu an Afrin'e yönelik bir saldırı olmadığını belirten Mustafa, YPG'nin herhangi bir saldırı ihtimaline karşı hazırlıklı olduğunu söyledi.

'Afrin'de durum normal ama gerginlik var'

İnternet üzerinden BBC Türkçe'ye konuşan YPG basın sözcüsü Redur Halil ise Afrin'deki durum ile ilgili sorumuz üzerine, El Nusra'nın Afrin sınırlarının iki kilometre uzağında olduğunu, yakın bölgelerde IŞİD'e bağlı güçlerin bulunmadığını ve şu ana kadar bir çatışma olmadığını belirtiyor.

Telif hakkı BBC World Service

Halil ayrıca, "Afrin'de şimdilik genel durum orada normal ama belli bir gerginliğin olduğunu da söyleyebiliriz" diyor.

YPG basın sözcüsü bununla birlikte "Bu örgütlerin Kürt bölgeleriyle ilgili bir hesaplarının olduğunu da biliyoruz. Pratik olarak savaş sürüyor. Bunun tamamı da Kobani'deki durum ile ilişkilidir. Kobani'de başarılı olurlarsa sınırlarını genişletmek için diğer Kürt bölgelerine ulaşmak için ciddi saldırılara başlayabilirler" değerlendirmesinde bulunuyor.

'Afrin ve Cizire'ye askeri yardım için ABD ile görüşüyoruz'

Bunun yanında Redur Halil, tüm kantonlara askeri yardım için ABD ve IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyon güçleri ile görüşmeler yaptıklarını açıkladı.

Halil, ABD ile görüşmeler yapılıp yapılmadığı ve Kobani'deki gibi askeri bir yardımın diğer kantonlar için söz konusu olup olmadığı sorusu üzerine "Şimdiye kadar öyle bir şey yardım olmadı. Ama görüşmeler var" yanıtını verdi.

Telif hakkı REUTERS

Görüşmelere ilişkin detaylı bilgi vermek isteyen Halil, "Bu görüşmeler, başta Kobani olmak üzere her üç kantonla ilgili yapılıyor. Bu görüşmelerin birinci maddesi de askeri yardımlar. Çünkü büyük saldırılarla karşı karşıya kalan kantonlardaki savaşçıların öncelikli ihtiyacı askeri yardımlardır" dedi.

'Türkiye'nin bir katkısı henüz yok'

Halil, sorumuz üzerine görüşmelerin hem ABD hem de koalisyon temsilcileriyle yapıldığını belirtti.

Halil, "IŞİD ile mücadele uzun soluklu bir mücadele. Her iki tarafın birbirine ihtiyaç duyması nedeniyle, ortak düşman olması nedeniyle pozitif sonuçlanacağını düşünüyorum. İşbirliklerin gelişeceğinden ümitliyiz" dedi.

Koalisyonda yer alması nedeniyle, Türkiye'nin de bu görüşmelere dahil olup olmadığı yönündeki soru üzerine ise "şimdiye kadar Türkiye'nin bir katkısı olmadığını" belirtti.

Kürtler, bu yılın başında Rojava olarak adlandırılan ve Kürt nüfusunun çoğunlukta olduğu bölgelerde PYD (Demokratik Birlik Partisi) öncülüğünde özerklik ilan etmişti.

Rojava; Afrin, Kobani ve Cizire olmak üzere üç kantondan oluşuyor.

ABD ise IŞİD kuşatması altındaki Kobani'ye havadan silah yardımı yapmış ve Türkiye'nin de onayıyla bölgeye silah götüren peşmerge güçlerinin geçmesine olanak sağlanmıştı.

İlgili haberler