Arşiv Odası 1976 tarihli Zeki Müren röportajı ile başladı

75. yayın yılını kutlayan BBC Türkçe Servisi, dijital video platformu YouTube için hazırladığı, 1939-2011 yılları arasında yapılmış radyo röportajlarından oluşan Arşiv Odası bugün başlıyor.

Aylin Yazan'ın sunduğu program, BBC Türkçe radyosunda yayımlanmış röportaj, söyleşi ve programlardan oluşuyor.

ARŞİV ODASI 1. BÖLÜM - Zeki Müren, 1976

Yapımcılığını Cenk Erdil ve Aylin Yazan'ın ortaklaşa üstlendiği programın ilk bölümü, BBC Türkçe Servisi'nin 75. kuruluş yıldönümü olan 20 Kasım'da YouTube kanalından izlenebilecek. Yayın hayatını internet sitesi, diğer dijital platformlar ve sosyal medya üzerinden sürdüren, kısa süre önce Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin '2014 Basın Özgürlüğü Ödülü'nü alan BBC Türkçe'nin radyo yayınları 1939 yılında başlamıştı.

2011 yılında radyo yayınlarına son veren BBC Türkçe, bu programda siyasetçilerin, gazetecilerin, sanatçıların, akademisyenlerin; bazıları hayatını kaybetmiş, bazıları geçen yıllarla unutulan, bazıları ise daha da ünlenen isimlerin seslerini, arşivin raflarından çıkaracak ve dijital platformda yeniden yayımlayacak. O yılları hatırlayanların hafızaları tazelenecek, kimi dinleyiciler ise bu sesleri belki de ilk kez Arşiv Odası aracılığıyla duyacak.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Londra'nın ünlü konser salonu Albert Hall'da sahneye çıkan ilk Türk sanatçı Zeki Müren'in izlenimlerinden, "Ben Türkiye'den başka bir yerde hiçbir şey üretemem" diyen Ahmet Kaya'ya, Londra'da ilk konserini veren İbrahim Tatlıses'ten Olacak O Kadar'ın ilk günlerini bizimle paylaşan Levent Kırca'ya, kaset çıkarmakta güçlük çektiğini söyleyen Ajda Pekkan'dan, Londra'da gördüğü tedavi sırasında yaşadıklarını anlatan Barış Manço'ya, Altan Erbulak'ın bilinmeyen bilgisayar tutkusundan Sevgi Soysal'ın BBC Türkçe için kaleme aldığı yazılara...

Türk siyasî yaşamında yer etmiş, İsmet İnönü'den Celal Bayar'a, Turgut Özal'dan, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan'a, darbeler döneminde yasaklanmış sanatçılar Ruhi Su, Orhan Gencebay, Cem Karaca, Rahmi Saltuk'a, iş adamları Vehbi Koç ve Sakıp Sabancı'ya kadar uzun yıllar içinde BBC Türkçe Radyosu'na konuk olan isimler her hafta Arşiv Odası'nda olacak.

Gazetecilerle, yazarlarla yapılan söyleşiler, Türk siyaseti değerlendirmeleri de Arşiv Odası'nın önemli bir parçasını oluşturacak.

Papa suikasti sonrasında hapisteki Mehmet Ali Ağca'yla görüşen ilk Türk gazeteci Uğur Mumcu'nun BBC'ye anlattığı izlenimler, Hrant Dink'in öldürülmeden önce Londra stüdyolarımızda konuğumuz olduğunda anlattıkları, Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk'la yapılan edebiyat ve siyaset sohbetleri, sinema yönetmenleri Ferzan Özpetek, Nuri Bilge Ceylan'la Türk sineması tartışmaları...

Eskilerden ama eskimeyen pek çok ses her hafta perşembe günü BBC Türkçe'nin YouTube kanalında yayımlanacak Arşiv Odası'nda olacak.

İlgili haberler