İran'ın 'blog babası'na altı yıl sonra af

Telif hakkı hoder

İran'in dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ülkede internet blogculuğunun öncülüğünü yapan ve 6 yıldır cezaevinde bulunan Kanada vatandaşı İranlı Hüseyin Derakşan için af çıkardı.

Blogcu-gazeteci Derakşan 2008 yılında Tahran'da İsrail ajanı olmak suçlamasıyla gözaltına alınmıştı.

Derakşan iki yıl sonra çıkarıldığı mahkeme tarafından "rejim aleyhinde propaganda faaliyeti yapmak, İslam'a hakaret ve düşman güçlerle işbirliği"nden suçlu bulunarak 19 yıl hapse mahkum edildi.

Sitesinde Farsça blog hazırlama rehberi yayınlayan Derakşan İran'da 'blog devrimi'ni başlatan kişi olarak tanınıyor.

İsrail ziyareti

İran'da 'Blogbabası' anlamında 'Blogfather' olarak ün kazanan Derakşan, Tahranlı bir gazeteciyken 2000 yılında Kanada'ya göçüp Toronto'ya yerleşmiş, buradan İran hükümetini eleştiren bloglar yazmaya başlamıştı.

Kanada pasaportuyla İran İslam Cumhuriyeti'nin baş düşman saydığı İsrail'e medyada yankı uyandıran bir ziyaret de yapan Derakşan, iki ülke arasında köprü rolü oynamak istediğini söylemişti.

Komplo suçlaması

Derakşan'ın İran yönetimine getirdiği eleştiriler sonradan epey yumuşamıştı ama yine de, 2008 yılında İran'a dönüşünden iki hafta sonra gözaltına alındı.

Daha sonra "düşman hükümetlerle komplo içerisinde olmak, İslami sistem aleyhinde propaganda yapmak, karşı devrimci gruplar lehinde propaganda yaymak ve edebe aykırı internet siteleri açmak ve yönetmek" suçlamalarıyla yargılanıp suçlu bulundu.

Derakşan'ın şimdi neden serbest bırakıldığı konusunda yetkililerden bir açıklama gelmedi ama yerel medya ve Derakşan'ın kendisi ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney tarafından af çıkarıldığını söylüyor.

Derakşan Google+ sayfasında "Altı yıl sonra özgürüm. Allaha şükürler olsun. Ayetullah Hamaney'e minnettarım" yazdı.

İlgili haberler